Mi mennyi? - Mint lapunk arról már beszámolt Önöknek, nagy a gond az idén érettségizőkkel, hiszen az utolsó pillanatban szinte minden megváltozott, kétségbeesett diákok keresik a helyüket a rendszerben, illetve azt, hogy hova is van akkor esélyük bejutni. Nos, bár nem vicces, de én most mégis összeszedtem Önöknek pár gyöngyszemet a magyar felsőoktatási rendszerbe való bejutásról.
Ha buddhista- tanító szeretnél lenni, akkor egy félévet már 170 ezer forintért elvéhezhetsz a megfelelő iskolában! Egy mérnökinformatikus 200 ezret fizet Kecskeméten, rabbihelyettest csak 5- 10-et képeznek az országban, de mindezt ingyen teszik az úgynevezett Zsidó Egyetemen. Táncművészt ingyen nem képeznek a Táncművészeti Főiskolán, egy félév 300 ezret kóstál. A Nemzetközi Üzleti Főiskolán nincs ingyenes képzés, 730 ezerért lehet félévente itt tanulni a különböző szakokon. A Szolnoki Főiskolán nincs ingyenes turizmus vendéglátás szak, itt 195.000 a magyar és 260.000 forint az angol nyelvi képzés egy félévre. Ha Szegeden szeretnél fogorvosnak tanulni és nem vesznek fel az államilag finanszírozott képzésre, akkor félévente 950.000 ezer forintot kell leszurkolnod, orvos ugyanennyiért lehetsz, és 10 félévig kell küzdened. Ének- zene tanár 275.000-ért lehetsz félévente. Upps! Ezek szerint úgy tűnik, hogy a tanári pálya presztízse felszálló ágon van. Előadóművészet szakirányon csemballósként, oboásként Szegeden 300 ezerét lehet végezni félévenként. A SOTE-n általános orvos 1.020.000 forintért lehetsz, de szülésznő már 300 ezerért félévente. Ugyanitt a tesitanár aspiránsok 198.000 forintot szurkolnak le hat hónapra. Színházrendező 600.000, színész már 560.000 ezerért elérhető.
A gond az, hogy miközben a képzési díjak az egekbe szöktek, az államilag finanszírozott helyek száma drasztikusan lecsökkent. Az idei felvételizők tehát az esélytelenek nyugalmával foghatnak hozzá a vizsgáikhoz…..
LŐVE