Az elmúlt év utolsó napján 2215,4 milliárd forint adótartozást tartott nyilván a hatóság, szemben a 2010. év végi 2308,8 milliárd forinttal. Egy év alatt tehát 93,4 milliárd forinttal mérséklődött a kiegyenlítetlen adókötelezettségek összege. Ugyanakkor az adóhatóság a 2010. évi 1 495 372 adóssal szemben tavaly év végén – a magánszemélyeket is beszámítva –összesen 1 548 394 adóst regisztrált.
Az adóhatóság kimutatásában szereplő csaknem 1,1 millió adós magánszemély összesen 175,8 milliárd forinttal „sáros”. Gyakorlatilag tehát többen, ám kevesebb adóval tartoznak – tájékoztatott a feketelista.hu portál.
Fenti tartozásokon belül összesen 2742 cég neve szerepel azon a listán, amelyet az adóhatóság a 100 millió forintnál nagyobb összeggel, 180 napnál hosszabb idő óta tartozó cégekről tesz közzé. Ez a szám az egy évvel korábbihoz képest 5,4 százalékos növekedést jelent, ám az adótartozások teljes összege – beleértve a kisebb cégeket és a magánszemélyek tartozását is – ugyanez idő alatt 4 százalékkal mérséklődött.
Öt éve, negyedévenként
Az adóhatóság 2007-től negyedévenként frissítve hozza nyilvánosságra a 100 milliónál többel tartozó cégeket. Öt évvel ezelőtt az első negyedévi összesítésben még 523 cég neve szerepelt, a folyamatos növekedés elsősorban azzal magyarázható, hogy egyes társaságok a kezdetek óta újra és újra felkerültek a listára, ha 100 millió forinttal tartoznak. A közzétett cégek mintegy 75 százaléka felszámolás alatt álló vállalkozás, de a listáról csak az eljárás befejezése után kerülhetnek le, addig „bérelt” helyük van a nyilvántartásban. A többi cég pedig abban az esetben törölhető, ha tartozásukat kiegyenlítik, vagy a bűvös százmillió forint alá „tornásszák” magukat. Ezt a folyamatos változást mutatja, hogy a legutóbbi listán szereplők között 266 neve először szerepel a listán, 518 viszont most lekerült onnan. Tény, hogy a teljes 2215,4 milliárdos adótartozásból 1674,9 milliárd forint a nem működő gazdálkodóknál jelentkezik, míg a mintegy 360 ezer működő vállalkozás adótartozása „csak” 364,7 milliárd forintra rúg.
Behajtás – minden fronton
Az egyre intenzívebb hátralékbehajtási intézkedések hatására az elmúlt évben valamennyi adóskörben csökkent az adótartozás állománya. A NAV kimutatása szerint a működő gazdálkodók hátraléka – az egyre tömegesebb behajtási cselekménynek, felszámolásnak és végelszámolásnak köszönhetően – egy év alatt 12,4 százalékkal mérséklődött, ami pénzben kifejezve 51,5 milliárd forintot jelent. Elriasztó adatokkal szembesülhetünk a behajtási intézkedések körében. Röviden összefoglalva: az inkasszók száma 27,3, a követelésfoglalások száma pedig 67,7 százalékkal növekedett egy év alatt; 24,6 százalékkal több jövedelemletiltásra, 18,3 százalékkal több ingatlan-végrehajtásra került sor, és 14,4 százalékkal nőtt a lefoglalt gépkocsik száma.
A szigorúbb hatósági eljárások ellenére az esetek többségében olyan cégekkel állunk szemben, amelyeknek már eltűnt vagy eltüntették minden vagyonát, értékét, és a végső aktus, a felszámolás révén a hitelező aligha számíthat jogos követelése megtérülésére. Ezt erősíti, hogy a NAV kimutatása szerint a hatalmas adótartozás 75,6 százaléka a már nem működő cégeknél jelentkezik. Márpedig a gyakran évekig tartó felszámolás után szerencsés esetnek mondható, ha a megtérülés eléri a 3-5 százalékot.
Megelőzhető az átverés
Jobb megelőzni az átverést, a veszteséget, elkerülni a megbízhatatlan cégeket – kommentálja az adóhivatal megdöbbentő adatait Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője. Portálunkon egyetlen klikkeléssel elérhető összesen tizenegy állami intézmény adatbázisában lévő minden elmarasztaló határozat. Az érdeklődő üzletember partnere kiválasztása, például a tervezett szerződés megkötése előtt percek alatt informálódhat, hogy folyik-e az illető cég ellen bármilyen eljárás. Hamar kiderül, kivel állunk szemben. Jelenleg már több mint félmillió cég egymillió ügye ismerhető meg adatbázisunkban. Annak is érdekes, tanulságos ez az olvasmány, aki éppen nem készül üzletkötésre. Hát még annak, aki szerződéskötés előtt áll!
A „százmilliósok” listája mindenekfelett figyelemre méltó. Több mint 2700 cég görgeti maga előtt a horribilis adótartozást, akkora összeget, amelyből az ország éves költségvetésének negyedét lehetne fedezni, amely körülbelül megegyezik az általános fogalmi adóból (áfa) beszedett összeggel. Ha a listát jobban szemügyre vesszük, kiderül: 27 cég neve minden negyedévben megszakítás nélkül szerepel rajta.