A március elsejei képviselő testületi ülésen csúcsosodott ki az a botránytéma, mely az oktatási intézmények összevonásáról és létszámleépítésekről szólt. A dolognak súlyos előzményei is vannak, mert a közelmúltban a polgármester megához szólította az intézményvezetőket, az Oktatási Bizottság ülésének napján, megelőzve annak elnök asszonyát, Gulykáné Gál Erzsébetet. Hogy ott pontosan mitörtént, még maga a bizottsági elnök sem tudja, mert nem kapta meg a jegyzőkönyvet. Itt bizonyára az igazgatókkal beígértette Romhányiné Dr. Balogh Edit azt, hogy a létszámleépítéseket bevállalják, de vélhetően esett szó arról is, hogy intézményeket fognak összevonni. Legalábbis az összevonásban bízik Balogh Edit, mert meg van győződve róla, hogy ezzel 50- 60 millió forintot spórolhat az önkormányzatnak. Ezt azonban nem tudta számadatokkal alátámasztani, talán még nem is akarta. A szakértőt nem nevezte meg, aki ezt mondta neki.
Az ülésen kifejtette, hogy majd megbíz valakit azzal, hogy vezesse le, hogy ez az összeg miből jön össze pontosan. Igazándiból az lenne a cél, hogy a Somogyi és Gyulai iskolát összevonják. A tanárok elképedve állnak az ötlet előtt, mert nem értik, hogy miért kell két jól működő oktatási intézményt a vélt, számokkal alá nem támasztott haszon reményében összevonni. Nem beszélve arról, hogy hamarosan elviszi az állam az iskolákat és ez még inkább feleslegessé teszi a rombolást.
A testületi ülésen egyébként jól összeveszett Gyulykáné és Romhányiné. Előbbi kiállt a pedagógustársadalom mellett, a polgármestert csak a megtakarítás érdekelte. A hab a tortán talán Habony István képviselő megnyilvánulása volt, mert az oktatással kapcsolatban nem tűrt ellentmondást és Gulykáné mellé állt. Az összevonásról egyébként nem döntött még a képviselő testület. A szakbizottság egy koncepciót dolgoz ki a takarékosságra nézve, mert mindenképpen rossz ötletnek tartják a tagok a két általános iskola egyesítését.
Nézzük, ki mit is mondott ezzel kapcsolatban.
Habony István:
„ Életem egyik legnagyobb meglepetése ért ma, mert kiderült, ha összevonnánk az intézményeket, akkor 40-50 milliónyi dologi kiadást lehetne megspórolni és 12 pedagógus álláshely szabadulna fel. Kiszámoltam ez a 12 emberre 30 milliós megtakarítást eredményezne. Ez 80 millió forint összesen. A gimnázium működtetése nekünk 89 millió forintba kerül, ez majdnem fedezi. Kérem, tegye már le ide nekem valaki, hogy hol van ennek az egésznek a realitása! Ha igen, akkor nem ma, hanem tegnap kellett volna ezt meglépni. Ha ez így igaz, akkor az, ami eddig történt bűn volt. Én nem tudom elfogadni ezeket a számokat! „
Romhányiné Dr. Balogh Edit:
„ Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy mi lesz a sorsa a művészetoktatásnak. Nem megszüntetni kell, hanem átszervezni. ------ „
A Bihari János Zeneiskola pár nap múlva kiköltözik a jelenlegi épületből, mert elkezdik azt bontani. Helyén épül a művelődési ház komplexum. A zeneoktatás addig négy különböző helyszínen folyik majd, többek között a Vasút úti iskolában is. Tehát egy évre hontalanná válnak és még a működtetésük költségeit is szeretnék lefaragni. Jövő ilyen tájt lelhet új otthonra a Bihari, mehetnek ők is az új művelődési házba.
Gulykáné Gál Erzsébet egyébként már a létszámleépítéseket is elhamarkodottnak, célszerűtlennek, megalapozatlannak tartotta, de ezt végül megszavazta a testület többsége, annak ellenére, hogy az Oktatási Bizottság nem támogatta. Kérte, hogy ha a polgármester egyeztet az intézményvezetőkkel, akkor a bizottságának tagjai erre kaphassanak meghívást. Balogh Edit ennek az ötletnek egyáltalán nem örvendezett és elmondta, hogy tudja, hogy az érdekek sérülhetnek, de szerinte a képviselő testület tagjainak a város érdekeit kell szolgálniuk és ez nem lehet egyenlő a szociális érdekképviselettel. Romhányiné azt mondta, hogy egyenesen károsnak látja, ha azt a munkát láthatják a bizottság tagjai, amit ő az oktatási intézmények vezetőivel végez közösen. Gulykáné ezt méltánytalannak tartotta.
A Montágh Imre Általános Iskola sorsa is bizonytalanná vált, a polgármester elmondta, hogy júniusban átdolgozzák az ezzel kapcsolatos dolgokat.
Egy biztos, nagy a zűr az abonyi oktatásügyben. A leépítések megkezdődtek és a pedagógusok elkezdtek félni. Minden bizonytalan, mondják.
LŐVE