Mottó: Miért nehéz a nőknek érző, törődő és jóképű férfit találniuk? - Mert azoknak a férfiaknak már van pasijuk.- Egy felnőtt férfi agya átlagban 1,37 kg-ot nyom és 1,26 liter térfogatot foglal el, egy felnőtt nő agya 1,24 kg tömegű és 1,13 liter térfogatú. Viszont még mielőtt nagyon elkezdenének örvendezni a férfiak, gyorsan hozzá is kell tennem, hogy az agysejtek száma átlagban egyező…. Mint ahogyan saját bőrünkön is számtalanszor tapasztalhattuk, a férfiak képtelenek egyszerre több dologra koncentrálni. Míg a nők szinte művészek ebben a műfajban.
Jobban kommunikálunk, mint a férfiak, ők viszont ritkán tévednek el, ha oda kell találniuk valahova. Másban vagyunk jók, másképp gondolkodunk, de mi ennek az oka?
A nő és a férfiagy működése közti eltérés évszázadok óta izgatja a kutatókat. Nemcsak azért, mert az óvodai vécében felfedezett különbség iránti érdeklődés felnőttkorra is megmaradt, hanem mert a történetileg kialakult férfiuralmat a férfiak igazolni, a nők pedig aláásni akarják. Gustave Le Bone, aki a tömegek lélektanáról értekezett, és mellékállásban nőgyűlölő volt, 1879-ben azt írta, hogy „a nők agymérete közelebb áll a gorillákéhoz, mint a kifejlődött férfiagyhoz”. Inspirációját Paul Broca munkásságából merítette, aki megmérte 292 férfi és 140 nő agyát, és a különbség átlaga 181 gramm, vagyis 14% volt.
A női agy fő szervezőelve az empátia, a férfiagyé pedig a rendszeralkotás. A különbség már gyermekkorban meglátszik: ha kislányok síró babát kapnak, öltöztetik, etetik, babusgatják, a fiúk meg szétszedik, hogy megnézzék, mi adja a síró hangot, mitől mozog a szeme. Amikor ezek a kislányok felnőnek, feleségül mennek ezekhez a kisfiúkhoz, és aztán ők azok, akik eljönnek pszichoterápiára, hogy megértsék, miért nem működik a házasságuk. Hát tényleg, miért is nem működik? Mert a nők tovább tudják öltöztetni, etetni, babusgatni a férjeiket, de a férfiak nem tudják szétszedni feleségüket, hogy megnézzék, hogyan működik. Mintha hiányozna a tartós közös érdeklődés. A nőket ugyanis az emberi kapcsolatok és a lélek működése, míg a férfiakat a tárgyak és folyamatok működése érdekli. A nők ezért nagyon jók az elmeolvasásban, azaz jól kitalálják mások szándékait, érzelmeit. A férfiak viszont jobban értik a világ működését, és átlátják a bonyolult anyagi folyamatok szabályszerűségeit. Megérteni, miért sír egy csecsemő, és megérteni a fekete lyuk titkát egyaránt nagyszerű dolog, de merőben más agyműködést igényel. Az anyag és a világ folyamatait leíró nagy rendszereket – fizika, filozófia stb. – férfiak alkották meg. Erre lehet mondani, hogy a nők el voltak nyomva, és ez igaz. De legalább száz éve a nőknek már van lehetőségük bizonyítani, mégis kevés az elméleti fizikus nő.
Még mielőtt szomorkodni kezdenének a pasik, ezt az idézetet a Kiskegyed-nél találtam:
Szükség van a férfiakra?
„ Igen, de nem mindenáron. Csakis kevésbé mindenáron, ugye. Nem önzésből, nem érdekből, nem önbizalom-erősítésnek, nem szórakozásból, és főleg nem félelemből. Csakis azért, hogy örülhessek okos, racionális tanácsaiknak, megfontolandó érveiknek. Hogy csodálhassam erejüket, ha felcipelnek egy nehéz dolgot a lakásomba. Hogy gyönyörködhessek bennük, ha vonzónak találom őket. Hogy nevethessek a vicceiken. Hogy felnézzek rájuk, ha megérdemlik. Hogy elpiruljak, ha a dekoltázsomon felejtik a tekintetüket. Hogy szemlesütve zsebeljem be bókjaikat. Hogy érezzem, a világ fele az ő birodalmuk, és ez így van jól. Nem akarom én birtokolni az egészet, isten ments. Pont így jó ez a munkamegosztás, ahogy van. „
A Nőnap története:
1910-ben határozták el, hogy nemzetközi nőnapot tartanak annak emlékére, hogy 1857. március 8-án New Yorkban a textilipari munkásnők a béregyenlőségért és munkaidő csökkentéséért sztrájkoltak. A dátum akkor vált véglegessé, amikor 1917-ben Oroszországban ugyanezen a napon tüntettek a nők kenyérért és a békéért. Az ünnep igazi születése korábbra, a századfordulóra tehető, és szorosan összekapcsolódott a nők különböző jogainak követelésével.
Néhány évtized elteltével, amikor már egyre több országban vívták ki a nők a választójogot, és a mozgalom elérte legfőbb célkitűzését, hanyatlani kezdett. A '60-as évek nőmozgalmai során viszont új értelmet kapott a nőnap: a nők már az egyenjogúságukért küzdöttek. 1977-ben az ENSZ is elismerte, és felvette a világnapjai közé.
Magyarországon először 1914-ben ünnepelték a nőnapot. 1949-től az állami propaganda állította a saját szolgálatába, a rendszerváltás után viszont az ünneplése visszaszorult. Érdekes momentum azonban, hogy Oroszországban a mai napig munkaszüneti nap március 8.