Csütörtökön folytatódik a frontmentes, meleg idő. Sok lesz a napsütés alapvetően kedvezően hat a közérzetre, feltölt energiával, de az évszakos átlagnál több fokkal melegebb időben fáradékonynak érezhetjük magunkat. Ezt a tavaszi fáradtság is erősítheti, ha még nem sikerült kellőképp feltöltenünk vitamin és ásványi anyag raktárainkat. Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, lehetőleg az idénynek megfelelő fajtákból - javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.
Dagad a szem a tavaszi fáradtságtól
Most vette kezdetét a meteorológiai tavasz, és ezzel a jelenséggel együtt sokaknál a tavaszi fáradtság is felüti a fejét. Az okok között ott van a kialvatlanság is, ami olyan kivédhetetlen tényezőknek köszönhető, mint a túlságos önszorgalommal megáldott munkások, akik a lombtalanítást mindig túl korai órákban kezdik. De a listában megtalálhatóak még az ablakpárkányon hangosan turbékoló galambok, a bagzó macskák, vagy a füvet nyíró, esetleg lakást felújító szomszédok is. De nem csak ezen okok miatt nem érezhetjük magunkat igazán friss(s)nek.
Okok:
A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatok okozzák, mégpedig az „alvási hormon”, a melatonin, és a „boldogsághormon”, a szerotonin szintjének szezonális ingadozása.
Télen, amikor a nappalok rövidebbek, és kevesebb napfényhez jut a szervezet, fokozódik a melatonin-képződés, és ezzel együtt megnő az alvásigény. A tavasz közeledtével a napok hosszabbodásával több fény éri szervezetünket, csökken a melatonin produkció, és ez átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.
A szerotonin képződését a fény fokozza. A tél hosszú szürkesége után jelentős szerotoninhiány alakul ki szervezetünkben, amely a tavaszi napsütés hatására, csak lassan és fokozatosan pótlódik. Az alacsony szerotoninszint depressziót, örömtelenséget okoz. A hormonok példáján láthatjuk, hogy a „téli időszámításra” beállított biológiai óránk csak nehézkesen képes átállni a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb ütemre. Ez igen fárasztó folyamat.
Ellenszerek:
• Alakítsd át étrendedet, lehetőleg kerüld a zsíros falatokat. Egyél több vitaminban és ásványi anyagokban gazdag ételeket, és részesítsd előnyben a zöldségeket és gyümölcsöket. Sokkal több lesz az energiád, ráadásul így a télen fölszedett kilóktól is könnyedén megszabadulhatsz.
• Legyen a kezed ügyében mindig ásvány- vagy tiszta víz. Tanácsos ebből naponta legalább 1,5-2 liternyit inni.
• A tavaszi fáradtság ellen hatásos a testmozgás. A legjobb, ha már a napot egy kis reggeli tornával indítod. Tárd ki az ablakot, engedd be a friss levegőt, és végezz néhány üdítő gyakorlatot.
• Egész nap fitt leszel, ha a reggelt váltózuhannyal kezded. Engedj először kellemes hőmérsékletű vizet, majd hűtsd folyamatosan. Ezt ismételd meg háromszor, de ügyeljen arra, hogy a zuhanyozást hideggel zárd.
• Ne hanyagold el a szexet sem ebben az időszakban. A testi szerelem rendkívül jót tesz majd testednek és lelkednek egyaránt, meglátod, az évszakkal járó fáradtságnak nyoma sem lesz.
Ellenszerek folytatása ITT
Természetes módszerekkel a tavaszi fáradtság ellen
A természetgyógyászati módszerek a népi gyógymódokból alakultak ki, megtartva azokat a módszereket, amelyek hasznosak, elvetve azokat, amik károsak. A hagyományos gyógyításnak gyakran használt eszköze a böjt. A keresztény vallási szabályok is előírják a húsvétot megelőző 40 napra a böjtöt, ami ebben a formában főként hús nélküli étrendet jelent.
A hideg téli hónapokban szervezetünk kívánja a magas zsírtartalmú, nehéz ételeket. Ebben az időszakban keveset tartózkodunk a szabadban, akkor is jól felöltözve. Időnk nagy részét jól fűtött szobákban töltjük, szervezetnünk nem tudja elégetni a plusz kalóriákat. Így nem csoda, ha a téli hónapok elteltével néhány kg-mal súlyosabbak leszünk. Ám emellett más folyamatok is lezajlanak. A kevés mozgás, kevés természetes fény hatására életfolyamataink lelassulnak, méregtelenítésünk nem működik elég hatékonyan, testszöveteinkben salakanyagok rakódnak le, fáradékonyak és rosszkedvűek leszünk. Vagyis elér bennünket a tavaszi fáradtság. Jelentősen csökkenhet védekező képességünk, megfázás, légúti betegségek fertőzések léphetnek fel.
Ne hagyjuk magunkat! Vágjunk bele egy fiatalító, frissítő kúrába! A kúra célja, hogy méregtelenítsük szervezetünket a kiválasztó rendszerek aktiválásával. Az emberi test több szerve is végez salakanyag eltávolítást: az emésztőszervek, a vesék, a légző rendszer, és a bőr. Támogassuk ezen szervek munkáját, és néhány hét múlva tapasztalhatjuk, hogy fáradékonyságunk elmúlt, üdébbek, szebbek vagyunk, és a hangulatunk is javul.
Böjt tipp ITT
MiAbonyunk összeállítás