Elkeserítő számadatokkal, az abonyi ingatlanpiaccal kapcsolatban. Még azt is megmutatjuk, hogy milyen ingatlanokat árvereznek mostanában a településen. - Mint lapunk arról már beszámolt Önöknek, megtervezésre került az abonyi jelenlegi piac területére egy gigapláza, melyet Romhányiné Dr. Balogh Edit instrukciói alapján álmodott papírra a tervező Tőrös Csaba. Az épület gazdaságtalan, horribilis építési költségekkel, ezért, ha tíz év alatt akarta megtéríteni a polgármester kérésére az üzleti terv kidolgozója, akkor brutális bérleti díjak és eladási ár jött ki. Hatszázezer forintért kínálták például az OTP-nek négyzetméterét, mondván, hogy az frekventált helyiség, tornyos részen. A bank sem hülye és a felét sem volt hajlandó fizetni érte. Az eredeti elképzelések szerint 500 ezer forint/ m2 lett volna az eladási ár a többieknek. Erre is mindenki legyintett. Nem is csoda. Nem értem, hogy miért nem jutott eszébe eddig senkinek sem az ingatlanpiacon egzakt módon körbenézni és papírra vetni azt, hogy ez így a valóságtól teljesen elrugaszkodott elképzelés. Én most megmutatom Önöknek, hogy mennyit is érnek Abonyban az ingatlanok. Igaz, nem új építésűeket tartalmaz a kimutatás, de viszonyszámnak mindenképpen remek.
Szóval az egyik legautentikusabb ingatlanpiaci portál minden településre nézve a KSH adatai alapján mutatja be az ingatlanpiacot. Ebben feketén- fehéren az áll, hogy 2010-ben az ingatlanok négyzetméterenkénti eladási ára 125.215 forint átlagban. 2001-ben még, amikor nem volt válság, 207.692 forint volt ugyanez. Összességében 40%-os volt a visszaesés, mely megfelel az országos átlagnak, hiszen nem alapvetően abonyi jelenséggel állunk szemben. Válság van. Érdekes tény, hogy a 2010-es 125.215 forintnál volt sokkal rosszabb is, mégpedig 2009-ben, amikor a legértéktelenebbek voltak városunkban az ingatlanok, ekkor 111.769 volt az átlagár. Ehhez képest az 500 ezres pláza ár csak álom, pontosabban rémálom. Igaz, már olcsóbban is adták volna, de mindez egyelőre okafogyottá vált, hiszen a mértéktartó testületi többség egyszerűen nem hajlandó a padlás teljes kisöprésére, vagyis nem ad 800 ezer forintot a megvalósításra, pusztán önerőből, svájci frank alapú hitelből.
Egyébként érdekes, hogy Abonyban 2012-ben a KSH Ingatlenneten található adatai szerint 15.072-en élnek és a lakások, házak száma 6.180 darab. A rendszerváltáskor, 1990-ban még csak 5.624 háztartást számláltak össze. 2000-ben Abonyban 15.238 fő élt, 2001 volt a csúcs, ekkor 15.768-an voltunk. 1990-ben még csak 14.858 –an. Nekik, vagyis a jelenleg itt éldegélő 15.072 főnek épült volna az üzletközpont, de a korfa sem kedvező. Munkahelyek hiányában egyre nagyobb az értelmiségi réteg elvándorlása és öregszünk is rendesen, vagyis a nyugdíjasok számaránya is igen magas. Ez pedig azt jelenti, hogy a fizetőképes kereslettel is gondok vannak. Tehát, ha pusztán fiskális szemlélettel és nem emocionálisan vizsgáljuk a gigapláza ötletét, akkor elmondható, hogy ez egy rendkívül költséges, hatalmas üzleti kockázattal járó beruházás.
Sok házat egyébként már árvereznek is Abonyban, melyekről képet ITT kaphat az érdeklődő. Itt is döbbenetes dolgokat találhatunk, erről írás később. Itt egyébként jelenleg 99 lakóingatlant, garázst és földterületet árvereznek. Érdekesség, hogy egy hatmilliós ingatlant már 3,6 millióért meg lehet szerezni. Az árverés elmarad, ha az adós rendezte tartozását.
LŐVE
Számadatok forrása ITT