A Tisza a Duna leghosszabb mellékfolyója, Közép-Európa legfontosabb folyóinak egyike, amely áthalad Magyarország, Románia, Szlovákia, Ukrajna, valamint Szerbia területén. E folyó képez határvonalat Bácska és Bánát között, mielőtt a Vajdaság közepén, Titelnél a Dunába ömlik.A Tisza vízgyűjtő területe mintegy 157 000 km2, vízállása erősen ingadozó. Átlagos vízhozama Szegednél 820 m3/s, de mértek már 3820 m3/s-t is. A hegyvidéki jellegű Felső-Tisza a Szamos torkolatáig tart. A Közép-Tisza szakasz határait a Szamos, ill. a Maros torkolata adja, s a Maros beömlésétől a Dunáig terjed az Alsó-Tisza.
A Tisza magyarországi szakaszát is három – az előbbivel azonos névvel illetett – részre tagolják. A Felső-Tisza az országhatár és Tokaj, a Közép-Tisza Tokaj és Tiszaug, az Alsó-Tisza megnevezés pedig, a Tiszaug és a déli országhatár közötti szakaszra vonatkozik.
Tisza a Bereg-Szatmári-síkságon lépi át az országhatárt, s medrét heves árvizeivel töltögeti, bár közben kanyarog is. Azt mondhatjuk, kanyarogva feltöltő jellegű. A folyó a hasonlóan kanyarogva feltöltő Szamos betorkollásától a Tokajig terjedő szakaszon – mesterségesen megrövidített medrében – jelentős esésnövekedést nyert: itt már kanyarogva bevágódó jelleggel, élénkebben erodálja partjait. A kanyarulatképződés üteme e szakaszon eléri a Dunáét. A kis esésű Bodrog felvétele után a Tisza ismét módosítja szakaszjellegét, újra a feltöltő jellegű lesz egészen Kisköréig. Bár a szabályozásokkal hossza e szakaszon is jelentősen csökkent, esése pedig növekedett, a Sajó-Hernád által szállított durvább hordalékot csak fokozatosan tudja feldolgozni. A kiskörei duzzasztómű eséstörő hatása tovább fokozza feltöltő tevékenységét.
Kiskörétől lefelé Szegedig a Tisza újra kanyarogva bevágódó jellegű. Ez azért van, mert noha e szakaszon esése a jelentős rövidítések ellenére sem növekedett számottevően, egészen a Maros torkolatáig nem kap érdemi hordalékutánpótlást. (A saját energiájával a mederből kitermelt anyag többnyire finomszemcsés, amelyet még a lassú folyású víz is könnyen magával visz.) Így medre itt fokozatosan kimélyül, és kisvízszintje is csökken (például Csongrádnál több mint 330 cm-rel).
Középvízi mederszélessége 191–236 m között változik. Árvízi víztükre Szegednél mindössze 350 m széles, Tiszadorogmánál viszont eléri a 6,7 km-t.
Lássuk mit írnak a Tisza-tóról a http://www.tiszatoinfo.hu-n:
A mai Tisza-tó vidékén az 1860-as években hajtották végre a meder átvágásokat, s tervezték meg a gátakat. A területen már akkor egy olyan bonyolult vízrendszer volt jelen a keletkezett holtágakkal, a Bükk-hegységből érkező patakokkal és a Kis-Tiszával, hogy érdemesebb volt a gátakat valahol ennek a szélén megépíteni, s így kialakult a Tisza legszélesebb, 7 km-es hullámtere. Az 1960-as években a tervezők ezt a lehetőséget használták ki, s a korábbi gátakat csak néhány kisebb szakaszon áthelyezve (Abádszalók, Poroszló), a Vásárhelyi-féle gátakat megerősítve alakították ki a Kiskörei-víztározót, a Tisza-tavat.
Tegyen egy képzeletbeli utazást egy különleges vízivilágban, az Alföld síkságán, a hömpölygő folyó és a tó találkozásánál!...Burjánzó ártéri erdők, sárgán aranyló homokpadok, holtágak, szigetek, öbölzetek, madarak ezrei köröznek a levegőben és bújnak a nádasokban…körülöttük csend és harmónia. A természet csodája a Tisza-tó.
Magyarország tenyérnyi területén bejárhatja Európa különleges Világörökségét, a Tisza-tavi Madárrezervátumot, romantikus csónaktúrákat tehet, kipróbálhatja szerencséjét a legendás halbőségéről ismert Tiszán.
S ha mozgalmasabb napokra vágyik jet-skí-t, motorcsónakot bérelhet kedvére, kerékpáron, lovon bebarangolhatja az apróbb falvakat, fürödhet termálfürdőkben, kóstolhat halászlevet, birkapörköltet és ellátogathat az ország cseresznyéskertjébe.
A Tisza-tó a természetközeli élmények esszenciája. Ha aktív kikapcsolódásra vágyik, a Tisza-tavi Túraközpont Hálózat megszervezi kirándulását és kiszínezi üdülését. Keresse a garantált szolgáltatásokat nyújtó Vízi-Kerékpáros-Lovas és Gyalogos Túraközpontjainkat. A Túraközpontok jól működő kikötők, szálláshelyek és éttermek a Tisza-tó partján, a hevesi füves pusztákon, a borsodi Mezőségben, a Hortobágy és a Nagykunság találkozásánál és a Tisza folyó partján. Összesen 3-an, akik behálózva a régiót kínálnak speciális szolgáltatásokat a túrázók számára.
Tudtad-e hogy...
a Tisza-tónál 11 madármegfigyelő torony található. Innen érdemes megfigyelni a novemberben északról érkező madarakat, akik itt megpihenve folytatják útjukat tovább.
a Tisza-tó egy megbillentett kádhoz is hasonlítható: a Tisza folyó természetes eséséből adódóan az is észak-déli lejtésű, azaz állandó vízszint esetén az Abádszalóki öböl (2 m) mélyebb, mint az északi Valki- medence.
(40 cm)a Tisza-tó építésének és a tó feltöltésének eredetileg 3 üteme volt, mleyből kettőt hajtottak végre. A harmadik ütem a mai vízszint 2,5-3 méteres emelését jelentette volna. Ezzel eltűntek volna a Tisza-tó szárazulatai.
a motoros gyorsulás jelenlegi világrekordja 2008-ban a Kunmadarasi Drag Bike versenyen született meg?
A Tisza-tó 2004-ben nyerte el Európában elsőként a Village+ nemzetközi ökoturisztikai védjegyet.
A tiszavirág rendkívül kényes teremtmény, szennyezett vízben nem virágzik. A Tisza-tónál minden évben megfigyelhető a kérészek tánca!
(Források:hu.wikipedia.org/;http://www.tiszatoinfo.hu)
Nagyításért kattints a képekre: