A böjt időszakában fújnak sokszor viharos, de tavaszt hozó „böjti szelek”. Na, most akkor ezek szerint ezt kell átélnünk. Nagyon utálom a szelet, hiszen csontig hatol és épp most kergettem a zoknikat az udvaron. Sajnos kihatással lesz mindez a mezőgazdaságra is. A csapadékhiány és a böjti szelek miatt rossz lesz az idei agrárév- A drasztikus csapadékhiány és a böjti szelek miatt jelentősen visszaeshet a termésmennyiség és a növénytermesztők bevétele is – írja a Magyar Hírlap.
Az elmúlt száztíz évben a tavalyi esztendő volt a legszárazabb, és eddig az idén is kevés csapadék esett, így aggasztó a helyzet a szakemberek szerint.
Gőzerővel dolgoznak a növénytermesztők a földeken, javában tartanak a tavaszi munkálatok, de a csapadékhiány miatt aggasztó a helyzet a szakemberek szerint. „A gazdák elkezdték a tavaszi vetéseket, az őszi vetések fejtrágyázása pedig országszerte befejeződött, ugyanakkor súlyos gond a csapadékhiány. Alacsony a talaj víztartaléka, a felső rétegeket ráadásul a böjti szelek is jelentősen szárítják. Az elmúlt száztíz évben a tavalyi esztendő volt a legszárazabb, s még az idén sem esett elegendő csapadék” – mondta a lapnak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára.
A szakember kiemelte: a földekre kikerült trágya hasznosulását is akadályozza az eső hiánya, amely miatt a növények fejlődése is megtorpant. „Ha nem hull elegendő csapadék, akkor kifejezetten nehéz mezőgazdasági évre kell felkészülni az idén, a növények termésmennyisége és a termelők bevétele is jelentősen visszaeshet” – jelentette ki Tóth István. Kifejtette: repcével például mintegy 250-280 ezer hektárt vetettek be a gazdálkodók az ősszel, a száraz idő miatt jelenleg 120-150 ezer hektárnyi repcevetés állapota kritikus.
„A napokban dől majd el, hogy milyen más kultúrák vetését kell előkészíteniük a termelőknek, miután az őszi munkájuk szinte biztosan odavész” – fogalmazott a szövetség titkára