veroniq - 2012.04.05. 09:15
Kommentek
ellike51 - 1
2012.04.05. 22:50:36
a jeles nap Tápióbicskén évtizedeken keresztül tanítási szünet... - népünnep, ünnepség, az elesett hősök emlékére.
Nagyon őrzi a település ezt a hagyományt, tisztelve az elesett hősök emlékét. Számos helytörténeti emlékkel is büszkélkedhet a település. Ilyen a Markó Ferenc által is említett párbaj-párviadal helyszíne a Sági út jobboldalán a Vaskereszt emlékmű. Az emlékmű alatt van a csatában elesett magyar honvédek egy részének nyughelye.
A Tápió parton emelt Honvéd emlékmű a legjelentősebb emlék, ahogy Markó Ferenc is említette, itt van a csatában elesett legtöbb magyar honvéd nyughelye.
Egy harmadik hely is van, ahol további magyar honvédek hamvai nyugszanak, ez a Nagykátai út jobboldalán található Fehér kereszt emlékmű. Itt vannak azoknak a csatában elesett honvédeknek a maradványai, akiket Fehér István tápióbicskei bíró a környékről összegyüjtetett, hogy egy közös sírba helyezze a hamvakat, ide a Fehér kereszt alá.
Tehát zömmel e három helyen nyugszanak a csatában elesett hősök.
Akiket az akkori hadikórházban Nagykátán - a mai polgármesteri hivatalban - kezeltek, vagy ott haltak meg a nagykátai temetőben külön parcellában nyugszanak.
Volt egy fiú - egy gyermekáldozat is, Szabó József. A 12 éves Nagykinizsen született gyermekhonvédnek ez volt a hetedik csatája. Kora délelőtt indultak Berényből és az elsők között kapott halálos sebeket a Harcmező utcában. Helyét ma kopjafa jelöli, sírja a nagykátai temetőben van (Ő is a hadikórházban halt meg).
Van még egy - országosan is egyedülálló - emlék, mejy csak Tápióbicskén létezik!
A zsemleosztás.
Fehér István bíró és felesége Csikós Terézia 1882-ben tett egy alapítványt, melyben benne foglaltatik: minden év április negyedikén minden gyermek és ifjú kapjon egy zsemlét és emlékezzen arra, hogy az a föld termette azt a búzát - amelyből a zsemlét sütötték - melyet magyar honvédek vére öntözött.
Áldott az a föld, amelynek szabadságáért annyi magyar honvéd áldozta életét!
Több forrásból adtam közre ezt a kis kiegészítést a képes riporthoz; aki teheti tegyen egy kis kirándulást az emlékhelyekre, a gyerekeknek pedig egy maradandó élmény.
Így tettük mi is közel egy évtizeden keresztül... ezalatt közel 400 gyermekkel kerékpáros emléktúra keretében ismertettük meg vidékünk legjelentősebb történelmi eseményét.
Markó Ferenc - 1
2012.04.05. 21:11:17
Ha jól tudom ez az esemény, vagyis április 4-e valóságos népünnepély Tápióbicskén és Nagykátán.
Óvodai és iskolai tanításmentes nap. Irány mindenki a csatamezőre.
Szebb ünnep nap ez mint a másik április 4 volt.
ellike51 - 1
2012.04.05. 21:03:40
ma este beszámolt a szomszéd város Aktuális című műsora is. Innen tudom, hogy már 12. alkalommal van ezen a helyszínen ilyen hagyományőrző rendezvény és az idén már közel 800 hagyományőrző közreműködésével zajlott a csata.
Az egykori Káplár- Vér - Bori meg a környékbeli hagyományőrzők mára már valóban nemzetközi hadijátékot mutattak be számunkra az egykori harcmezőn. Tőlük tudom, hogy az egykori csata híréhez méltóan, itt van minden évben a legkiemelkedőbb rendezvény. Az említett tv tudósítása szerint pedig Magyarország egyik legrangosabb kulturális rendezvénye a Tápióbicskei csata élő történelemórája.
ketila - 1
2012.04.05. 17:08:14
Jó lenne visszamenni az időben és átrendezni egy két csatát vagy egy háborúban való részvételt.
Pl. az első világégés Magyarországra gyakorolt hatását (Trianon) megváltoztatni!
Markó Ferenc - 1
2012.04.05. 16:52:33
A hagyományőrzők az idén is kitettek magukért!
Látványos, színvonalas csatát láthattunk.
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények