Mi Abonyunk - Tápióbicskei csata
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8093, belépett felhasználók: 0.

veroniq - 2012.04.05. 09:15

Kedves Olvasónk, Ellike és még sokan mások a tápióbicskei csatában jártak. Ellike küldött egy kis képes beszámolót nekünk az eseményről, kérem fogadják ezt olyan szeretettel, ahogyan ő küldte ezt nekünk. „ Ma délután voltunk Tápióbicske határában, az egykori csatamezőn, a Tavaszi Hadjárat egyik legdicsőbb csatájának ünnepi megemlékezésén, melyről e lapon is olvashattunk invitálót.

Évek óta eljárunk és számunkra is nagy élmény a korhű öltözékben szereplő hagyományőrzők szereplése, akik egy élő történelem óra keretében mutatják be narrátori közreműködéssel a dicső csata történetét. Az idén is találkoztam a közönség soraiban Markó Feri barátommal, akitől kértem a csata rövid leírását, fotóimmal pedig szeretnék ízelítőt is adni a mai eseményen látottakról.

Üdv: ellike51

 

 

 

A hatvani győzelem után újabb csatát vívott a magyar fősereg 1849 április 4-én Tápióbicskénél. Klapka György vezérőrnagy I. hadteste hírértesülések alapján, miszerint ellenséges haderő nem tartózkodik Tápióbicskén, kellő biztosítás nélkül vonult be a településre. Akkor még a faluban és a környékén állomásozott Jellasics horvát bán I. hadtestének utóvédje. A településre bevonuló magyar honvédek gyilkos kereszt tűzbe kerültek és a Tápió patak fahídján keresztül menekültek Nagykáta felé. A visszavonulást Dessewffy Arisztid ezredes lovassága fedezte. Az egyik magyar üteg elvesztését már ők sem tudták megakadályozni.


Időközben a csatatérre érkezett Görgey Artúr a magyar csapatok főparancsnoka és a III.hadtest Damjanich János vezérőrnagy vezetésével.

Görgey főparancsnok azonnal harcba küldte a Wysocki hadosztály /Lengyel Légió/ katonáit. Osztrák részről Karl Leininger-Westerburg alezredes dandárja szuronyrohammal áttört a Tápió patak fahídján. Damjanich 9. veressipkás zászlóaljának és a 3. un. fehértollas honvéd zászlóalj katonáinak sikerült a támadást elhárítani. Vitézségük eredményéül a csata sorsa eldőlt. Tápióbicskét visszafoglalták és az elveszett ágyúkból is kettőt visszazsákmányoltak.
A győzelemnek nagy ára volt, csataközben 800 honvéd és huszár áldozta életét.


Földimaradványaikat 1882-ben exhumálással összegyűjtötték és közös sírba temették.
Csata színhelyén1910-ben szobrot emeltek, amelyet Jankovics Gyula készített.
Itt zajlott le Jókai Mór: A kőszívű ember fiai regényéből is ismert híres párviadal is. Hermann Riedesel őrnagy és Szini Sebő Alajos alezredes közötti párviadal , amely az osztrák báró halálával végződött.
A csata során az osztrák -horvát sereg 400 katonája is elesett.

 

 

Történelem:
 5 Hozzászólás   

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ajánlott cikkek:

Ókori település romjait találták meg Szolnokon

Évezredes, római kori leleteket találtak Abonyban

Abonyi iratok a British Museumban

Október 23.: Egy nép azt mondta, elég volt!

Bronzkori szoptatóedényt- cumisüveget - találtak Cegléden

Horror: erőszak és vér tapad az abonyi Vigyázó-kastély történetéhez

Jandácsik Pál Hősök napi megemlékező beszéde

Ásatások a 4-es úton

Abonyi focitörténelem egy képen

Napi érdekes: elérhető a ceglédi hadifogoly- és gyűjtőtábort bemutató 3D-s alkalmazás.

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!
Valóban

ellike51 -

2012.04.05. 22:50:36

a jeles nap Tápióbicskén évtizedeken keresztül tanítási szünet... - népünnep, ünnepség, az elesett hősök emlékére.

 

Nagyon őrzi a település ezt a hagyományt, tisztelve az elesett hősök emlékét. Számos helytörténeti emlékkel is büszkélkedhet a település. Ilyen a Markó Ferenc által is említett párbaj-párviadal helyszíne a Sági út jobboldalán a Vaskereszt emlékmű. Az emlékmű alatt van a csatában elesett magyar honvédek egy részének nyughelye.

A Tápió parton emelt Honvéd emlékmű a legjelentősebb emlék, ahogy Markó Ferenc is említette, itt van a csatában elesett legtöbb magyar honvéd nyughelye.

Egy harmadik hely is van, ahol további magyar honvédek hamvai nyugszanak, ez a Nagykátai út jobboldalán található Fehér kereszt emlékmű. Itt vannak azoknak a csatában elesett honvédeknek a maradványai, akiket Fehér István tápióbicskei bíró a környékről összegyüjtetett, hogy egy közös sírba helyezze a hamvakat, ide a Fehér kereszt alá.

Tehát zömmel e három helyen nyugszanak a csatában elesett hősök.

 

Akiket az akkori hadikórházban Nagykátán - a mai polgármesteri hivatalban - kezeltek, vagy ott haltak meg a nagykátai temetőben külön parcellában nyugszanak.

 

Volt egy fiú - egy gyermekáldozat is, Szabó József. A 12 éves Nagykinizsen született gyermekhonvédnek ez volt a hetedik csatája. Kora délelőtt indultak Berényből és az elsők között kapott halálos sebeket a Harcmező utcában. Helyét ma kopjafa jelöli, sírja a nagykátai temetőben van (Ő is a hadikórházban halt meg).

 

Van még egy - országosan is egyedülálló - emlék, mejy csak Tápióbicskén létezik!

 

A zsemleosztás.

Fehér István bíró és felesége Csikós Terézia 1882-ben tett egy alapítványt, melyben benne foglaltatik: minden év április negyedikén minden gyermek és ifjú kapjon egy zsemlét és emlékezzen arra, hogy az a föld termette azt a búzát - amelyből a zsemlét sütötték - melyet magyar honvédek vére öntözött.

Áldott az a föld, amelynek szabadságáért annyi magyar honvéd áldozta életét! 

 

 

Több forrásból adtam közre ezt a kis kiegészítést a képes riporthoz; aki teheti tegyen egy kis kirándulást az emlékhelyekre, a gyerekeknek pedig egy maradandó élmény.

Így tettük mi is közel egy évtizeden keresztül...  ezalatt közel 400 gyermekkel kerékpáros emléktúra keretében ismertettük meg vidékünk legjelentősebb történelmi eseményét.

Április 4.

Markó Ferenc -

2012.04.05. 21:11:17

Ha jól tudom ez az esemény, vagyis április 4-e valóságos népünnepély Tápióbicskén és Nagykátán.

Óvodai és iskolai tanításmentes nap. Irány mindenki a csatamezőre.

Szebb ünnep nap ez mint a másik április 4 volt.

 

A rendezvényről

ellike51 -

2012.04.05. 21:03:40

ma este beszámolt a szomszéd város Aktuális című műsora is. Innen tudom, hogy már 12. alkalommal van ezen a helyszínen ilyen hagyományőrző rendezvény és az idén már közel 800 hagyományőrző közreműködésével zajlott a csata.



Az egykori Káplár- Vér - Bori meg a környékbeli hagyományőrzők mára már valóban nemzetközi hadijátékot mutattak be számunkra az egykori harcmezőn. Tőlük tudom, hogy az egykori csata híréhez méltóan, itt van minden évben a legkiemelkedőbb rendezvény. Az említett tv tudósítása szerint pedig Magyarország egyik legrangosabb kulturális rendezvénye a Tápióbicskei csata élő történelemórája.   



Szépek ezek a rendezvények!

ketila -

2012.04.05. 17:08:14

Jó lenne visszamenni az időben és átrendezni egy két csatát vagy egy háborúban való részvételt.

Pl. az első világégés Magyarországra gyakorolt hatását (Trianon) megváltoztatni!

Tápióbicske

Markó Ferenc -

2012.04.05. 16:52:33

A hagyományőrzők az idén is kitettek magukért!

Látványos, színvonalas csatát láthattunk.