Hamarosan Abonytól is elviheti az állam az általános iskolákat. A nagykőrösi zeneiskola már biztosan állami kézbe kerül. Ennek kapcsán és a változó nyugdíjtörvény miatt az ottani igazgatónő lemondott. Vannak olyan települések, akik kimenekülnek ebből a kényszer szülte helyzetből és úgy érzik, hogy az állam helyett az egyház gondosabb gazda lehet. Abonyban még nem merült fel a lehetősége annak, hogy állami helyett egyházi oktatási intézmények legyenek. Cegléd a 14-ből két óvodáját is átadta a Református Egyháznak és Kőröstetétlen az iskolája után az ovit is rájuk bízta. Az újabb a sorban Kocsér, ők iskolájukat a Katolikus Egyházra bízták.
„ Úgy érzem, hogy ezzel megmentjük a falut! „- Bodnár András, Kocsér polgármestere- Nincsenek manapság jó helyzetben a kistelepülések általános iskolái, hiszen az állami támogatás csökkenése és a különféle jogi szabályozók miatt szinte elviselhetetlen terheket ró az önkormányzatokra a fenntartás. Vannak olyanok, akik előre menekülnek a gondok elől.
A kistérségben már akad erre élő példa, Kőröstetétlen, mely falu négy éve adta át a Református Egyháznak az Általános Iskoláját. Egyáltalán nem bánták meg, sőt szeptembertől az óvodát is így üzemeltetik. Az újabb település a sorban Kocsér. Szeptembertől ugyanis az ottani Általános Iskolát a Katolikus Egyháznak adják át működtetésre. Erről Bodnár Andrással, Kocsér polgármesterével beszélgettem. Megtudtam, hogy már évekkel ezelőtt megkereste őket a Református Egyház, szívesen működtették volna ők az iskolát. Viszont a település lakosságának 95%-a római katolikus vallású és alapvetően ez befolyásolta döntésüket. Ez egyébként egy alulról jövő kezdeményezés volt, hiszem a Szülői Munkaközösség és a pedagógusok maguk jöttek elő az ötlettel és a helyi önkormányzat nyitott volt az egyháznak történő átadás irányában.
„ Úgy érzem, hogy ez volt az utolsó lehetőségünk, hiszen jelentős anyagi áldozatokkal járt az iskola fenntartása részünkről. Az összköltségvetésünk mintegy 260 millió forint és ebből ötvenet csak az oktatási intézményekre, ebből is mintegy harminc milliót csak az iskolára kellett költenünk. Ez így már nem volt fenntartható, nem beszélve arról, hogy 2013. január 1-től átveszi az állam az iskolákat és félő volt, hogy osztályösszevonások történnek és esetleg majd a felsőbb tagozatosoknak más településekre kell járniuk. Ezt mindenképpen szerettük volna elkerülni.
Jelenleg 168 tanulónk van, az iskola szeptembertől a Ceglédi Szent Kereszt Katolikus Általános Iskola tagintézményeként működik tovább, erre az egyházi vezetők is áldásukat adták, hamarosan véglegesen pecsét kerül a megállapodásunkra. A szerződés 50-99 évre biztosítja az együttműködést, a részletek kidolgozás alatt vannak. Annak ellenére, hogy egyházi lesz az iskolánk, még senki sem mondta, hogy el akarja vinni innen gyermekét. Természetesen fel kell ajánlanunk a lehetőséget arra, hogy más oktatási intézménybe – Nagykőrösre - menjenek a diákok, ha ez a fajta oktatási forma nem megfelelő számukra. Volt is már egy fórum ebben az ügyben, melyen részt vettek az egyházi vezetők, az oktatásért felelős szakemberükkel együtt, valamint a Szent Kereszt iskola képviselője, szülők, pedagógusok. Itt az érintettek minden kérdésükre választ kaphattak. Például arra, hogy kell- e formaruha. Ezt majd az iskola vezetősége dönti el, az anyaiskolában ez nem kötelező. Mindenki megnyugodott, én azt gondolom. Az állami normatívát mi igényeltük meg az első nyolc hónapra, a második négyre már a Katolikus Egyház fogja ezt megtenni. Maradnak a pedagógusok is és az igazgató is, nekik egy etikai kódexet kell majd aláírniuk. Kémia szakos tanárunk nincsen, de most ez a kérdés is megoldódik, a hitoktatást pedig az egyház biztosítja.
Úgy érzem, hogy ezzel megmentjük a falut! Az óvodáról is volt már szó, amikor a kanonok úr nálunk járt, annyira megtetszett neki a létesítmény, hogy azt mondta, azt is szívesen átvennék. Nem zárkózunk el előle, de a fokozatosság elvét nagyon fontos betartani és egyeztetni kell a szülőkkel és pedagógusokkal is. Majd visszatérünk egy- két év múlva erre a témára is, ha beválik az együttműködés az iskolával kapcsolatban, akkor természetesen lehet róla szó. A nagycsoportos óvodásoknál viszont tervezzük a hittan oktatás bevezetését. Jelenleg az óvodánkba mintegy 64 óvodás korú gyermek jár. Évente 10-15 gyermek születik Kocséron. Az ovis végzőseink mindig kiadnak egy kezdő általános iskolás osztályt. Van egy remekül működő nevelőszülői hálózatunk is, szerencsések vagyunk, mert nincs különbség a nevelt gyermek és a saját között a faluban. Vannak olyan nevelt gyerekek, akik elit tanulók voltak és a mai napig szívesen járnak vissza iskolájukba. Toborozni nem fogunk az általános iskolába diákokat, hiszen nem cél a 30 fős osztálylétszámok elérése. Viszont szeretettel várjuk a gyerekeket, már most vannak olyanok, akiket iskolabusszal szállítanak ide az iskolába.
Lépnünk kellett tehát, kicsik vagyunk és majd társulnunk is kell. Olyan változások következnek be majd ősszel, mire a falugyűlés lesz, hogy a lakosság csak kapkodja a fejét, de ezt a szó jó értelmében mondom. Mindenből a legjobbat szeretnénk kihozni, ezek az intézkedések biztosan jót tesznek majd a kocséri lakosságnak és bízom benne, hogy mindannyiuk megelégedésére szolgálnak. „- mondta el lapunknak Bodnár András, Kocsér polgármestere.
Lőrinczy Veronika
Fotó: Csányi Rudi, Kocsér