A babonának már külön fóbiája is van, a friggatriszkaidekafóbia, mely a görög triszkaideka - 'tizenhárom' - és a phobosz - 'fóbia' - szavak összetétele, a 'frigga' pedig a pénteki napot jelöli. Az ettől szenvedő emberek rettegnek a tizenhármas számtól és dátumtól, ha az péntekre esik. Maga a babona a tudósok szerint két másikból alakult ki: a 13-as számból, és a pénteki napból.
A 13-as számjegy eggyel több ugyanis a tökéletesség mintájának számon tartott 12-es számjegynél (tizenkét apostol, izraeli törzs, olümposzi isten - és a sor tovább folytatható), így emiatt tartják szerencsétlennek ezt a számot nagyon sok helyen, főképp az angolszász országokban. Viszont az ókori Kínában és Egyiptomban szerencsét hozó erőt tulajdonítottak neki.
Amikor a naptár péntek 13-át mutat, még azoknak is kellemetlen érzésük támad, akik nem babonásak. Nem szívesen időzítünk fontos találkozókat, elintéznivalókat erre a napra. Vajon miért lett mumus a péntek 13? És mi áll a többi, jól ismert babona hátterében?
Egy szakkönyv szerint a babona az egyes tárgyaknak, cselekményeknek természetfölötti hatást tulajdonító, és bizonyos jelenségeket természetfölötti erők megnyilvánulásaként magyarázó tévhit. Nehéz meghúzni a határt a babona és az okkult tanok között.
Ami az egyik ember szemében babona, a másik számára vallás vagy tudomány. A kutatások azt mutatják, hogy a társadalmi háttér nem döntő tényező a babonásságban, a diákok és szellemi foglalkozásúak között is szép számban akadnak olyanok, aki hisznek a csillagok emberi életet befolyásoló hatásában vagy a tenyérjóslásban.
A misztikus 13-as
Egyesek szerint péntek 13. szerencsétlen nap, mások szerint viszont ez is ugyanolyan, mint a többi. A legtöbb babona ősi vallási-misztikus képzetek tovább burjánzása. Az például, hogy az Egyesült Államokban nem létezik 13. emelet, a hotelekben, kórházakban 13-as szoba, a zsidó számmisztikából ered. Statisztikai felmérések szerint az emberek többsége ezen a napon nem ül repülőgépre, vonatra, nem szívesen köt komoly üzleteket, és nem ül tizenkettedmagával egy asztalhoz.
Utóbbi babona valószínűleg abból ered, hogy az utolsó vacsorán Jézus volt apostolai között a 13., így a néphit szerint ha tizenhárom ember ül egy asztalnál, valaki hamarosan meghal közülük. A pénteki nap "gonoszságát" azzal magyarázzák, hogy Jézust is aznap feszítették keresztre. Más megközelítések szerint a péntektől való rettegés gyökere lehet az is, hogy az 1800-as évekig ez a nap volt a hóhér napja, ekkor hajtották végre a nyilvános kivégzéseket.
Forrás és folytatás ITT és ITT