Kedves Olvasónk küldte nekem el ezt a cikket, melyet közzéteszek teljes terjedelmében: „Falak helyett hidak!” - Közösségi pszichiátriai ellátás - Az emberek többsége mikor a pszichiátria szót meglátja, meghallja, megijed, meghátrál. Valószínűleg félnek ettől a szótól és annak jelentésétől. A híradások nap mint nap azzal vannak tele, hogy „Ámokfutó lövöldözött az Egyetemen”, „Leszúrta négy családtagját”, „Brutálisan megverte feleségét”,
„Megszülte majd zsákba tette gyermekét” és ehhez hasonlók, amiknek a többségéhez (manapság egyre többször) hozzáteszik „nem volt beszámítható”, „elmeorvosi vizsgálat alá vetették”, „Börtön helyett a Pszichiátriára szállították”, „nem volt tudatánál”, „kezelték” és még sorolhatnánk. Pedig ez csak a véglet, a jéghegy csúcsa. Valószínűleg emiatt félnek az emberek és sajnos valljuk be, megbélyegzik a pszichiátriai betegeket. Azonban az is előfordulhat, hogy akiről nem is gondolnánk, őt is kezelik. Nem mindenkiről lehet első ránézésre megállapítani. Sőt. Ha beszélgetünk vele, akkor sem biztos, hogy kiderül. Volt szerencsém megtapasztalni, hogy ugyan van diagnózisa, és 8-9 féle gyógyszert szed a betegségére, mégis elfogadja, együtt él vele, és irigylésre méltó az életfelfogása. Sok „egészséges” ember megirigyelné. Nem adta fel, küzdött az álmaiért, nem fogadta el az állapotát, nem süllyedt bele, hanem tenni akart és tett is. Megvalósította az elképzeléseit, amik egy „átlagos” embernek is nagy kihívások. Ő úgy döntött, elfogadja, hogy beteg, együtt él vele, de ettől függetlenül nem mond le az álmairól. Szándékosan tetten idézőjelbe az egészséges és átlagos szavakat. Mai világunkban kire mondjuk, hogy egészséges? Ki az átlagos? Normális?
Skizofrénia, deluzív zavar, bipoláris affektív zavar, depresszió, szorongás. Igen, ijesztő szavak. És igen, vannak olyanok, akik sajnos annyira betegek, hogy már csak csekély esélyük van a teljes értékű életre. De nagyon sokan vannak, akik megfelelő gyógyszeres kezelés, odafigyelés és megértés segítségével képesek a teljes életre. A szomorú az egészben, hogy talán bárki bármikor megbetegedhet. Persze nem olyan, mint a megfázás. Nem múlik el. Örökölhető is a hajlam. Sajnos egy trauma, haláleset, válás, munkahely elvesztése bármikor előhozhatja, kisebb vagy akár nagymértékben is a tüneteket.
Depresszió. Népszerű kifejezés. Vannak, akik csak „hisztinek” hívják. Pedig egy igen elterjedt társadalmi betegség. Persze mindenkivel előfordul, hogy pár napig maga alatt van, kedvetlen, nem akar emberek közé menni és halogatja a teendőit. Ez teljesen normális. Azonban vannak olyanok, akiknél nem pár napról van szó. Tudja, hogy meg kell csinálnia, de képtelen rá. „Nincs akaratereje”. Furcsán hangzik, egy „egészséges” embernek szinte elképzelhetetlen. A testi tünetekről nem is beszélve. Fáradtság, levertség, indokolatlan sírás, érzékenység, nyomottság, verejtékezés, álmatlanság. Szorongás esetén a folyamatos félelemérzet, szorító érzés a mellkasban, gombóc a torokban és még számos más.
Szkizofréniánál még komplexebb a történet. „Követnek, más is hallotta vagy látta, tényleg mindenki utál, mindenki az ellenségem, tényleg olyan nagy probléma, mint ahogy azt én látom?” Nagyon sokszor súrolják a tévképzetek a racionalitás és az irracionalitás közti határvonalat.
Összességében a pszichiátriai betegek köztünk élnek, a szomszédunk, a boltban az eladó, a postás, vagy akár a gyermekünk, olyanok, akikről tudjuk és olyanok, akikről nem is gondolnánk. A lényeg, hogy ők is emberek. Mi a közösségi pszichiátriai ellátásban arra törekszünk, hogy ők a lehető legnagyobb mértékben képesek legyenek újra teljes életet élni. Meghallgatjuk őket, ugyanis nekik a legnagyobb része magányos, segítjük őket a mindennapi ügyintézésben, a különböző hivatalos szervekkel való kapcsolattartásban, munkához való hozzájutásban. Tanácsot adunk, segítünk a különböző egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi ellátások igénybevételében. Készségfejlesztést végzünk, melyben a már meglévő képességeiket, vagy új képességeket próbálunk fejleszteni. Például útbaigazítás kérése. Furcsán hangzik, de vannak, akiknek ez hatalmas kihívást jelent. Csoportfoglalkozásokat tartunk, ahol a betegek betegtársaikkal tudnak beszélgetni, megosztani egymással élményeiket, tapasztalásaikat, tanácsot tudnak egymásnak adni.
Ha úgy érzi, szüksége van Önnek, családtagjának vagy akár ismerősének szolgáltatásunkra, keressen bennünket személyesen az alábbi címen, vagy hívjon minket!
Humán Szolgáltató Központ - Közösségi Pszichiátriai ellátás
2740 Abony, Köztársaság út 2.
06-70/386-7048
06-53/360-238
Gulyás Nóra – Közösségi koordinátor
Krupincza Renáta – Közösségi gondozó
Vilmányi Klára – Közösségi gondozó