A járási rendszer kialakításáról, illetve visszaállításáról döntöttek a Parlamentben. Abony a Ceglédi, Nagykőrös a Nagykőrösi járáshoz fog tartozni a vonatkozó kormányrendelet szerint. Több hatáskör is elkerül bizonyos településektől a járásközpontokba. Így Abonyból is. Nagykőrös tehát nyertese lesz az ügynek, míg Abony a vesztese. Mai MTI hír: Jövőre 175 vidéki járási hivatal és 23 fővárosi kerületi hivatal alakul meg, ezek a kormányhivatalok kirendeltségeként az államigazgatási ügyek intézésében segítenek majd az állampolgároknak - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI-vel. A kormány szerdán döntött a járások székhelyeiről és azok illetékességi területéről.
A tárca közlése szerint a járási hivatalok elsősorban okmányirodai feladatokat, gyermekvédelmi és gyámügyeket, valamint egyes szociális, környezetvédelmi, természetvédelmi igazgatási ügyek intézését veszik át a településektől, de ezen belül szakigazgatási szervként fog működni a járási gyámhivatal, a járási állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatal, a járási földhivatal, a járási munkaügyi kirendeltség.
Korábban Czira Szabolcs próbálta elintézni azt, hogy Abony is a Nagykőrösi járáshoz tartozhasson, de ezt nem sikerült elérnie. Íme, egy korábbi nyilatkozat részlete:
A polgármester a Pest megyében tervezett járások aránytalan területi és lakossági megosztására hivatkozva kezdi érvelését, amit a számok is alátámasztanak, hiszen az érintett ceglédi járás mintegy tízszer nagyobb lélekszámú a szobinál, területe pedig ötszöröse a pilisvörösváriénak. ….. A polgármester elképzelése szerint a nagykőrösi járáshoz Kocsér, Nyársapát, Jászkarajenő, Kőröstetétlen, Abony, Törtel és Csemő települések tartoznának, így lakosainak száma megközelítőleg 56 ezer fő lenne. A felsorolt települések lakói sokkal könnyebben és gyorsabban érnék el Nagykőröst, mint Ceglédet. Nem is beszélve arról, hogy a jelenlegi koncepcióban az elképzelt nagykőrösi járásnál jóval kevesebb lakosú járások is találhatóak - például a 35 ezer lelkes ráckevei, vagy a már említett szobi, mindösszesen 12 350 fővel -, így a javaslat elfogadásával a járásokhoz tartozó lakosságszám arányosabb lehetne Pest megyében.
forrás és folytatás ITT
Nagykőrös önálló járás lett, de csak Nyársapátot és Kocsért tudta megával vinni. Valószínű, hogy jól járt az üggyel a két kisebb település is.
MTI hír folytatása?: A KIM hozzátette, az államigazgatási feladatokkal együtt a járási hivatalok átveszik a polgármesteri hivataloktól a jelenleg e feladatokkal foglalkozó köztisztviselőket úgy, hogy azok jogviszonya kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át. A járások nemcsak a munkatársak, hanem a feladatellátáshoz szükséges ingó és ingatlan vagyont is átveszik, az az állam ingyenes használatába kerül, a vagyonkezelő pedig a kormányhivatal lesz. Az ügyintézésre a járási hivatalok részeként működő, hétfőtől péntekig 8 órától 20 óráig nyitva tartó kormányablakokban vagy a településre kirendelt ügysegéd által lesz lehetőség.
A szaktárca emlékeztetett arra, hogy a járások kialakításának elveiről és az előkészítés feladatairól még tavaly szeptember 1-jén döntött a kormány; az eredeti tervek szerint csak 168 járás, a fővárosban pedig 7 körzeti hivatal lett volna. A kormány azért döntött a hivatalok számának emeléséről, hogy az állampolgárok a lakóhelyükhöz közel, rugalmasabb időbeosztással, könnyebben tudják majd az olyan ügyeket is intézni, amelyekért eddig a megyeszékhelyre kellett utazniuk.
A kormány a jövőben lehetőséget ad a településeknek arra, hogy azok javaslatot tehessenek a más járáshoz történő átcsatolásukra, vagy önálló, új járás kialakítására. Az átcsatolásról a közigazgatási és igazságügyi miniszter javaslata alapján a kormány hozhat döntést minden második évben, először a járási hivatalok felállítását követő második évben, 2015-ben.
Gémesi György nyilatkozott a témával kapcsolatban az Orient Press hírügynökségnek, íme:
Gémesi: a járások kapcsán továbbra is maradt bizonytalanság
A járási hivatalok felállásával 2013. január 1-jétől teljesen átalakul a területi államigazgatás képe. A feladatok tekintetében már tisztán lehet látni, azonban az eszközök, a helységek és a munkatársak jövőjét még nem határozták meg pontosan. Gémesi György polgármester a Rádió Orient műsorában a közigazgatási reformok mellett a Magyar Polgármesterek IX. Világtalálkozójáról és az erdélyi magyarság helyzetéről is szót ejtett.
A járási hivatalok felállásával 2013. január 1-jétől teljesen átalakul a területi államigazgatás képe. Gémesi György a Rádió Orient műsorában elmondta, a feladatok tekintetében már tisztán lehet látni. „Az átalakításban azonban továbbra is maradt bizonytalanság. Az infrastruktúra és a háttér még kérdéses: az eszközök, a helységek és a munkatársak jövőjét még nem határozták meg pontosan” - emelte ki Gödöllő polgármestere.
Az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége kiemelte, a járási hivatal vezetőjének jogállása kérdéseket vet fel. „A politikának nincs köze a szakmához. A parlamenti képviselők hivatalvezetőségével politikai akarat valósulhat meg” - adott hangot aggodalmának. Hozzátette, a személyi feltételek és a körülmények kialakítása több időt igényelne.
Az önkormányzati törvény értelmében 2013-tól megszűnnek a 2000 fő alatti települések polgármesteri hivatalai. Gémesi kiemelte, a lépésben 1 milliárd forintos megtakarítás sincsen. „A szolgáltatások színvonalának visszaesése ronthatja a kistelepülések esélyeit” - hangsúlyozta Gödöllő polgármestere.
A járási hivatalok megjelenése az önkormányzati hivatalokban vagyonrendezési eljárást igényel. „Tisztázni kell az ingyenes használat fogalmát, továbbá meg kell nevezni a felújítási költségek és a rezsi terheltjének személyét” - emelte ki.
Június 29-30. között kilencedik alkalommal rendezték meg a Magyar Polgármesterek Világtalálkozóját a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában. A teltházas rendezvényen a határon túli magyar polgármesterek is részt vettek. Gémesi György a Rádió Orient műsorában számolt be a kétnapos esemény tapasztalatairól. A polgármester aggasztónak ítélte a fiatalok nagyszámú külföldre települését. „A középiskolások kétharmada külföldön képzeli el karrierjét. Így a jövőben bizonyos területeken nem lesz megfelelő felkészültségű munkaerő. Amennyiben ez a tendencia folytatódik, az ország működése kerülhet veszélybe” - hangsúlyozta a vendég.
Az erdélyi magyarok helyzetével kapcsolatban Gémesi az együttműködést emelte ki. „Az erdélyi magyaroknak kell eldönteni, hogy milyen formában kívánnak megmérettetni, kooperálni egymással. Határon túl akkor lesz a magyarság egységes, ha konstrukcióban csatlakozik a legnagyobb erőtérhez” - emelte ki.