Dr. Balogh Pál jegyzőtől kértem segítséget egy szétlopott abonyi családi házzal kapcsolatban. Problémafelvetésemre részletes, jogszabályi hátteret ismertető leírást kaptam, melyet most köszöntettel megosztok az olavsókkal. Vonatkozó cikkünket ITT érhetik el. A jegyzői válaszból kiderül, hogy a nyílászárók ily módon történő kivétele nem engedélyköteles tevékenység. A bontás pedig a terület és a jelleg függvénye, vagy bejelentési kötelezettség van, vagy engedélyeztetni is kell azt. Az ominózus ingatlannal kapcsolatban folyamatban van egy hatósági eljárás. Egyébként tehet bejelentést állampolgár is, ha valami ilyesmit észlel, de 15.000 forintot kell fizetni. Íme, Balogh Pál válasza teljes terjedelmében:
Tisztelt Főszerkesztő Asszony!
Levelére hivatkozással az alábbiakról tájékoztatom:
1. A Világosság utcai ingatlan vonatkozásában hatósági eljárás van folyamatban, így erre vonatkozóan további információval nem szolgálhatok.
2. Egyebekben, általánosságban:
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54 § (2) bekezdése szerint „ A tulajdonos köteles az építmény állapotát, állékonyságát a jogszabályokban meghatározott esetekben és módon időszakonként felülvizsgáltatni, és a jó műszaki állapothoz szükséges munkálatokat elvégeztetni”.
A tulajdonos ezen kötelezettségének teljesítését az építéshatóság jogosult hivatalból is ellenőrizni.
Természetesen bárki kezdeményezheti a hatóság intézkedését, ez azonban illetékköteles, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. TÖRVÉNY értelmében: az építésügyi hatósági eljárás illetéke XV. részében meghatározottak alapján az építésügyi hatóságnál indított eljárás illetéke „az építésrendészeti hatósági intézkedés kérése esetében 15 000 forint,”.
Ablakok kibontásával, cseréjével kapcsolatosan:
Az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról szóló 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet 1. melléklet foglalkozik az építésügyi hatósági engedélyhez vagy bejelentéshez kötött építési tevékenységekkel.
Az építési engedélyezés, bejelentés táblázatban az V. oszlop az Engedély és bejelentés nélkül végezhető építési tevékenységeket taglalja.
E táblázat 1 sor, értelmében:
„Meglévő építmény bármely okból történő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, tetőtér-beépítése, ha a felsorolt építési tevékenység során az építmény tartószerkezeti rendszerét vagy tartószerkezeti elemeit nem kell megváltoztatni, nem kell átalakítani, nem kell elbontani, nem kell megerősíteni.”
az 5 sor értelmében:
„Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, a homlokzati nyílászáró áthidaló méretét nem változtató cseréje, a homlokzatfelület színezése, a felületképzés megváltoztatása.”
Épületek bontásával kapcsolatosan:
A lakóépület bontása a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet 1. melléklet alapján bejelentési vagy bontási engedély köteles kategória. A különbséget a bontandó épület paraméterei és helye határozza meg.
- bontás bejelentés: „a) Az 500,0 m3-es és annál kisebb térfogatú vagy a rendezett terepcsatlakozástól mérten 6,0 m-es és annál kisebb építménymagasságú építmény bontása, ideértve a lakóépületet is.b) Műemléki jelentőségű területen 100,0 m3-es vagy annál kisebb térfogatú és a rendezett terepcsatlakozástól mérten 2,0 m-es vagy annál kisebb építménymagasságú építmény bontása.”
- bontási engedély: „ a) Az 500,0 m3-nél nagyobb térfogatú és a rendezett terepcsatlakozástól mérten 6,0 m-nél magasabb építménymagasságú építmény bontása. b) Műemlék telkén álló építmény, építményrész bontása. c) Műemléki jelentőségű területen 100,0 m3-nél nagyobb térfogatú és a rendezett terepcsatlakozástól mérten 2,0 m-nél nagyobb építménymagasságú építmény bontása.
A bejelentési, engedélyeztetési kötelezettség teljesítése hiányában végzett ilyen munka természetesen jogellenes.
Abony 2012. július 26.
Üdvözlettel:
Balogh Pál