A mai világban már az a magyar lakos vagy vállalkozás is hálát adhat az égnek, aki nem rendelkezik adósságállománnyal. Aki pedig igen, de azt nem az egykor nagyon divatos svájci frankban vette fel, akár örömtáncot is járhat. Egyelőre úgy tűnik, hogy senki és semmi nem menti meg az adósságcsapdától a hazai adósokat, hiába hozott a kormányzat extra banki különadóról szóló törvényt, még ezt is tovább fogják hárítani a lakosságra.
A frank erősödése magyar szempontból azért nagy jelentőségű, mert a magyar háztartások döntő része ebben a devizában adósodott el az elmúlt években, vagyis a dráguló frank automatikusan növeli a válság miatt amúgy is nehéz pénzügyi helyzetben lévő háztartások havi terheit. Különösen aggasztó a magyar devizahitelesek szempontjából, hogy nem egyszeri kiugrásról van szó, a frank ugyanis az utóbbi egy hónapban egyszer sem volt 200 forintnál olcsóbb, miközben a hitelek nagy részét 140-150 forintos szinteken vették fel a háztartások és a cégek is.
A svájci frank az euróövezet problémái miatt erősödik az euróval szemben, ami egyben azt is jelenti, hogy egyre emelkedik a frank forinttal szembeni árfolyama is. A forintnak akkor lenne esélye kivonni magát ebből a trendből, ha a kormány a jövő év első negyedében olyan strukturális reformokat jelentene be, amelyek tetszenek a befektetőknek, de ha Matolcsy György adós marad a szükségesnek vélt lépésekkel, akkor 240 forintig is elszaladhat a frankkurzus.
Rekordszinten áll a svájci frank euróhoz mért kurzusa: a svájci deviza egy héttel ezelőtt a szeptember 8-án beállított rekordját döntötte meg az euróval szemben, szerdán pedig kevesebb mint 1,25 frankba került egy euró, ami újabb csúcsot jelent. A frank szárnyalása miatt szerda délután már több mint 221 forintba került a bankközi devizapiacon a svájci pénz, ami ugyan még nem rekord, de csak pár forintra van a szeptemberben feljegyzett, 226 forint körüli szinttől.
A frank az euróval szemben 17 százalékot erősödött csak az idén, a forinttal szemben pedig több mint 20 százalékot - a kettő közötti különbség a forint euróval szembeni leértékelődéséből adódik. A franknak mindenekelőtt az európai adósságválság mélyülése "tett jót", az alpesi pénz ugyanis egyike a biztonságos befektetésnek tartott devizáknak, így ha a világgazdaságban romlanak a kilátások, a frank iránti kereslet, és ezzel a frank árfolyama is rögtön nőni kezd. A frank abból is profitálni tudott, hogy az euróövezet országainak adósságválsága épp akkor ütött be, amikor a svájci gazdaság kiugróan jó teljesítményt mutatott.
Forrás és részletek: http://vallalkozoi.negyed.hu/vnegyed/20101222-matolcsy-februari-bejelentesen-is-mulik-a-devizahitelesek-sorsa.html
Beküldő: steve
Ha Ön is olvasott érdekességet, ossza meg velünk: szerkesztoseg@miabonyunk.hu