A megyei területfejlesztési tervezés menetéről, jelenlegi helyzetéről, tapasztalatiról egyeztettek a megyei önkormányzatok a Főjegyzői Kollégium keretében a Megyeházán. Január óta a megyék feladata a területi együttműködés megteremtése, az EU újabb hétéves fejlesztési ciklusára való felkészülés a térségekben a településekben rejlő lehetőségek legteljesebb kihasználása érdekében; valamint az önkormányzatok, a civil közösségek és a vállalkozások közötti párbeszéd szervezése, a tervek összehangolása, a megyék megkülönböztető erővel bíró képességeinek megjelenítése.
A Megyeházán tartott megbeszélésen áttekintésre kerültek az elvégzett feladatok, különös tekintettel a szeptember végére esedékes megyei helyzetfeltárások és a novemberben határidős helyzetértékelések. Napirendre került még a területfejlesztéssel foglalkozó hivatali dolgozók képzése és a képzési rendszer egységesítése.
Ahogy dr. Szép Tibor, Pest megye főjegyzője, a Főjegyzői Kollégium elnöke köszöntőjében kiemelte, először kerül sor a kollégiumi megbeszélés keretében arra, hogy két szekcióban egyeztessenek a megjelentek. A megyék főjegyzői a konszolidációról és az önkormányzati tartalékra benyújtott pályázatokról számoltak be; a területfejlesztéssel foglalkozó szakemberek a megyei tervezési folyamatokat tekintették át közösen.
dr. Popovics Gábor, a Területfejlesztési Koordinációs és Irányítási Iroda vezetője (Pest Megye Önkormányzata) kiemelte, hogy Pest megyében a szakmai, a társadalmi, a civil és a tudományos szervezeteket, és a települési önkormányzatokat is bevonták a tervezési folyamatba. A partnerség elv alkalmazásának célja a megye gazdasági és társadalmi fejlődését meghatározó folyamatok, értékek és teljesítmények feltárása, értékelése, hogy a megyei koncepció megfelelő válaszokat adjon a Pest megyei közösségek előtt álló kihívásokra. Mivel önkormányzat szoros együttműködésre törekszik a megye fejlődését formáló ágazatok, szervezetek és intézmények vezetőivel, ezért stakeholder munkacsoportot hozott létre a közös jövőkép megalkotására, az adatok bővítésére és a szakmai munka véleményezésére. A szakértői munkacsoport feladata a gazdasági, a szociális, munkaügyi, agár- és vidékfejlesztési területek, továbbá az oktatás és a turisztika helyzetének elemzése; a gazdasági kerekasztal a megyei vállalkozásokkal termeti meg a párbeszéd és az együttműködés lehetőségét. A továbbiakban sor kerül a társadalmi párbeszéd kiszélesítésére, a civil szféra és a közösségek megszólítására és bevonására.
A megyei önkormányzatok feladata a területfejlesztés újjászervezése, a településeken túlmutató ügyek összefogása, a fejlesztési tervek összehangolása. A feladat része a következő hétéves EU fejlesztési időszak előkészítése, de a felelősség ennél több. Magyarország újjászervezése és fenntartható fejlődése nem képzelhető el másként, csak a területi és társadalmi kohézión keresztül, az egyes térségekben meglévő erőforrások jelentősen hatékonyabb felhasználásával, a közösségek és a térségek identitásának megerősítésével, a helyi kreativitás és innováció kibontakoztatásával.