Kedves nagykőrösi olvasónk mesélte el nekünk ezt a történetet, és azért szeretné közreadni, hogy másokon is segíthessen. Ha csak öt gyermek vagy felnőtt menekül meg a félelmetes kórtól, akkor már elérte azt, amit szeretne üzenni, mondja. Sajnos Nagykőrösön az utóbbi időben egyre több a kullancs, ezt a orvosok is megerősítették. Azt mondják, ennek oka, hogy a madarak behordják a városba a nem kívánatos élősködőket. Ismerősöm elmesélte, hogy elvitte pici gyermekét az orvoshoz, aki elmondta, hogy szezonban sajnos 15-20 kullancsot is szednek ki a betegekből.
„ Nagyon jó helyre kerültünk az ügyeleten, egy kedves doktornő fogadott és végre megtudtuk, hogy mit kell figyelnünk a gyereken, ha Lyme- kór gyanút keresünk. Elmesélte, hogy a kezdeti tünet egy kokárdaszerű folt képében jelentkezik. Kivették a kisfiamból a kullancsot, de mondta a doktornő, hogy azért figyeljünk, hátha máshol is van. Később kiderült, hogy nagy mázlink volt, mert időben elkaptuk a betegséget. A nagyobbacska lányom vette észre, hogy a legkisebb gyerekem lábán valóban megjelent egy kokárda folt. A közepe piros, körben fehér, tényleg olyan alakú, össze sem lehet téveszteni! Ekkor rohantunk és az időben történt szakszerű kezelésnek köszönhetően nem lett Lyme kóros a kisgyermekem. Antibiotikumot is kaptunk és vérvételre is elmentünk. Csak azt nem értem, hogy miért nem tájékoztatnak erről a védőnők vagy a gyermekorvos! Én nagyon odafigyelő anyuka vagyok pedig, de ezt nem tudtam volna magamtól. Ha a betegséget nem kapjuk el időben, akkor már csak a tüneteket lehet kezelni. Nagyon hálás vagyok az orvosnak, le a kalappal előtte. Az is borzalmas volt, mikor a vért levették és három nap múlva vitték el csak a mintát, összesen 3 hétig kellett várnunk a végeredményre. Azt az időszakot senkinek sem kívánom! Nagyon izgultunk, hogy mi lesz. A Lyme- kórnak szörnyű következményei lehetnek, iszonyú, ha valakinek így kell később leélnie az életét. „- mondja a háromgyermekes anyuka, aki időben észrevette, hogy fertőzött kullancs csípte meg gyermekét és megúszták a betegséget.
A szakirodalmat böngészve kiderült, hogy nem minden esetben jelenik meg sajnos a kokárdafolt. Viszont ha igen, akkor valóban sürgősen menjünk orvoshoz!
Szakirodalom: „ vándorfoltok: Ez utóbbi elsőként a csípés helyén látható, később azonban a test más részein is megjelenhet. A vörös szélű folt akár 50 cm átmérőjűre is kiterjedhet, majd közepe lassan kifehéredik, de sem viszketéssel, sem különösebb fájdalommal nem jár. Sőt, bizonyos idő elteltével - az említett tünetek többségével egyetemben - nyomtalanul el is tűnik, azonban a fáradtság érzése akár hetekig fennállhat. …. „
A szörnyű kórnak még ezen kívül több tünet együttese is van. A betegség második szakaszára már súlyosabb tünetek jellemzőek, melyek közül a leggyakoribbak a fejfájás, a tarkómerevség, idegi fájdalom, ritkábban pedig szabálytalan szívverés, mellkasi fájdalom és az egyik arcfél ideiglenes bénulása.
Ha a betegséget a felismerés hiányában nem kezelik, az akár maradandó következményekkel is járhat. A Lyme-kór harmadik szakaszában ugyanis - amely egyébként akár évekkel később jelentkezik csak - az idegrendszeri zavarok mellett súlyos ízületi gyulladások alakulnak ki, amelyek elsősorban a térd ízületeit érintik. A gyulladás kevésbé fájdalmas, mint amennyire látványos és súlyos: a térdek megdagadnak, meleg tapintásúak, a térd mögött pedig ciszták alakulhatnak ki, amelyek megrepedése már jelentős fájdalmakat okoz. A harmadik szakaszt is elérő, Lyme-kórban szenvedő betegek 10%-ánál az ízületi problémák maradandóak.
A szakma szerint is igaz, amit Olvasónk állít, ha időben észreveszik, jól kezelhető! Figyeljenek tehát a kokárdafoltokra és egyéb gyanús, intő jelekre!
LŐVE