Jász-Nagykun-Szolnok megyében 2012-ben 15 alkalommal vonultak sérült gázvezetékhez a tűzoltók. A beavatkozásokon több száz embert kellett kimenekíteniük, vagy ideiglenesen biztonságos helyre terelniük. Legutóbb 2012. szeptember 11-én Jászfényszarun történt gázvezeték-sérülés, amikor egy munkagép szakította át a vezetéket. Akkor több mint 240 embert, közöttük iskolásokat, óvodásokat kellett biztonságba helyezni.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében legtöbbször földmunkák vagy lopás miatt sérülnek a gázvezetékek. Rongálás vagy közveszély okozás miatt eddig idén 13 hatósági eljárás indult. (Indokolt esetben a tűzoltó-parancsnokság köteles feljelentést tenni a rendőrségen, a károkozás következménye súlyosabb esetben több évig terjedő szabadságvesztés is lehet.)
A tendencia országosan növekszik, tavaly március óta 350 alkalommal kellett ilyen jellegű beavatkozást elvégezniük a tűzoltóknak. Az esetek csaknem 65 százalékánál merült fel bűncselekmény gyanúja. Leggyakrabban a munkagéppel folytatott földmunka vágja el a gázvezetéket, mert a cég nem szerzi be a területre vonatkozó közműtérképet, de előfordul az is, hogy fűnyíróval sértik meg a vezetéket. A káresetek döntő többsége emberi mulasztásra, gondatlanságra vezethető vissza, többször kellett intézkedni azért, mert a ház melletti gázcsonkot le akarták vágni.
Éppen ezek miatt törvénymódosítást tart szükségesnek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Az elsődleges cél a preventív szabályok megteremtése, fontos, hogy a szankciók visszatartó erejűek legyenek. A szabályoknak részletesen rendelkezniük kellene arról, hogyan lehet földmunkákat végezni, ehhez milyen szempontokat kell figyelembe venni.