Csendháborítás: Mi az?
Kedves Olvasónk, D’Artagnan kérdezte tőlünk, hogy mi is a helyzet a csendháborítással kapcsolatban. Íme, most egy kis összeállítás a mihez tartás végett. Így Szilveszter táján éppen nagyon aktuális a téma. Sajnos, nem eszik olyan forrón a kását, ha a szomszéd elviselhetetlenül zajong, akkor hosszú procedúrára számíthat és 30 ezres bírságra. De hogy is van ez? Az biztos, hogy mindez közrend elleni szabálysértésnek minősül.
Elméletileg rendőrt hívhatunk, ha elviselhetetlen a szomszéd zaja: 2007. március 1. óta van hatályban a mindenkire kötelező érvényű zajrendelet, amit viszont a városok, kerületek felülírhatnak. Általános tapasztalat, hogy a rendeletet alkotók szerint a szombat nem pihenőnap, így a szomszéd ezen a napon büntetlenül fúrhat, kalapálhat, énekelhet.
A sovány vigasz: a kormány rendelete
A bűvös 30 ezres bírság a szabálysértéseket taglaló 218/1999. kormányrendeletben is benne van. Jelenleg ennek a rendeletnek a 6. §-a foglalkozik pár sorban a csendháborítással. Ezek szerint csendháborítónak az számít, ”aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetőleg a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja.” Épp ezért a renitens azon nem lepődhet meg, ha a törvény szava harmincezer forintig terjedő pénzbírság sújtja. Továbbá ebből a bekezdésből tudjuk meg, hogy ki szedhet pénzt tőlünk, hogy csöndben legyünk: „a szabálysértés elkövetőjével szemben a rendőrség, továbbá a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalának erre felhatalmazott ügyintézője, a közterület-felügyelő, a természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett területen az önkormányzati természetvédelmi őr helyszíni bírságot szabhat ki.” A pár soros bekezdés azért kulcsfontosságú, mert jelenleg nincs tovább: nincs semmilyen más szabály, ami mindenkire kötelezően nézve rögzítené, hogy kinek mit kell tennie, ha például elviselhetetlen a szomszéd.
A szabálysértésekről szóló kormányrendelet értelmében, aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetőleg a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Azért, ha csak a szomszédban zajló buli hangerejével van baja, ne kiáltson rögtön rendőrért. Próbálja meg személyesen, emberi hangon megoldani a problémát. Ha bulit szervez, néhány nappal előtte értesítse - személyesen, vagy hirdetményben - az érintett lakótársakat és előre kérjen elnézést az esetleges zavarás miatt.
Rendelet a csendháborításról:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900218.KOR