Itt a tél, tombol a megfázásos időszak is. Sokan tehetetlenül állnak az akár hónapokig is elhúzódó betegség előtt. Számos esetben, ha a megbetegedést kezdetén gyógynövényekkel kezelni kezdjük, enyhíthető annak erőssége. Természetesen komolyabb betegség esetén kell a „ komolyabb „ gyógyszer is, de a gyógynövényeket is mindenképpen érdemes segítségül hívnunk. Növényi eredetű orvosságokat már több mint 2000 éve használunk.
A felsőlégutak gyulladásos betegségei általában fertőzéses eredetűek, melyeket leggyakrabban vírusok, esetenként baktériumok okoznak. A bakteriális eredetű fertőzéseket általában antibiotikumokkal kezelik, a vírusos fertőzéseknél pedig a hagyományos gyógyszerekkel enyhíthetőek a tünetek. A megfázás tüneteinek mérséklése érdekében gyógynövény-kivonatokkal is próbálkozhatunk. Mielőtt azonban gyógynövényes kúrába kezdenénk, feltétlenül konzultáljunk háziorvosunkkal, hiszen egyéni túlérzékenység vagy más gyógyszerekkel történő együttes szedés esetén kellemetlen mellékhatások is felléphetnek.
Bizonyítottan előnyös hatású gyógynövények
A legismertebb és számos klinikai vizsgálattal igazoltan hatékony immunrendszer-erősítő gyógynövény a kasvirág. A növény különböző származékai több vizsgálat szerint is hatékonyan segítik a szervezet védekezését a bakteriális kórokozók ellen, így ezek hatékonyak lehetnek a felsőlégúti megbetegedések megelőzésében, illetve kezelésében.
A vasfű szintén az immunrendszer erősítése révén segíti a szervezetünket, a kakukkfű és a hársfa virágai pedig hurutoldó hatásúak: a három növény nagyszerűen enyhíti a különböző köhögéses panaszokat és segíti a hurutos váladékok felszakadását. A kakukkfű a kifejezett köptető hatás mellett enyhén antibakteriális hatással is rendelkezik. A közelgő téli időszakban a sóska is hasznos lehet: egyrészt közismert vasforrás, másrészt pedig képes olyan anyagok felszabadulását serkenteni a szervezetben, melyek segítenek a fertőzések leküzdésében. A sóska emellett gyulladáscsökkentő hatású is, ennek köszönhetően kiválóan enyhíti a hűléses megbetegedések tüneteit.
Immunerősítő szerepéről kevésbé ismert gyógynövény a fekete bodza. A bodza egyrészt eltávolítja a szervezet káros anyagcseretermékeit (méregtelenít), ezáltal növeli a szervezet védekezőképességét. A fekete bodza kivonataival folytatott klinikai vizsgálatok eredményei azt is bizonyították, hogy a bodza képes számos, a felsőlégúti betegségek kialakulásáért felelős vírus szaporodását gátolni. A bodza a népi gyógyászatban előszeretettel alkalmazott lázcsillapító, izzasztó és fájdalomcsillapító a hűléses megbetegedések kezelésében.
Forrás és részletek: http://www.origo.hu/egeszseg/20101220-egeszseg-betegesgek-fertozes-immunrendszer-gyogynovenyekkel-is-enyhithetoek-a-felsoleguti-betegsegek.html
További fontos növények:
Fokhagyma:
A fokhagymának, ennek a régóta ismert, gyógyhatású fűszernövénynek számos előnyös hatása van szervezetünkre. Miközben javítja a szív és az érrendszer működését, antibiotikus és emésztést elősegítő hatású, továbbá védelmet nyújt a rákkeltő anyagokkal szemben.
Csipkebogyó:
A csipkebogyók teája a C-vitamin-tartalom miatt immunerősítő és roboráló hatású, influenzajárványok esetén megelőzésre, valamint náthás és lázas megbetegedések, legyengült állapotok kiegészítő kezelésére való.
Lándzsás útifű
Megfázás, influenza, felső légúti megbetegedések, gyomorégés, sebgyógyítás.
Borsmenta:
Mentollal nátha elleni orrcseppek, hűsítő krémek, sósborszeszek, rovarcsípés elleni szerek, fejfájás elleni, homlokot bedörzsölő rudacskák készülnek.
Pemetefű
Gyógyászati célokra a növény felső, virágos hajtását gyűjtjük május-június hónapokban. A pemetefű kiváló köhögéscsillapító és köptető hatású gyógynövény.
A különböző köhögésekre más és más gyógynövényt használhatunk, íme:
A patikák különböző készítményeket kínálnak száraz, illetve hurutos köhögésre. Köhögéscsillapító és váladékoldó hatásúak a
-
harmatfű,
-
borostyánlevél,
-
lándzsás útifű.
Ha a sűrű váladékot nehéz felköhögni, a következő gyógynövényekből készült orvosságokat hívhatjuk segítségül:
-
kakukkfű,
-
ánizs és édesköményvirág,
-
menta-, illetve eukaliptuszlevél,
-
édesgyökér és kankalingyökér.
A száraz köhögés gyógyításához használt növények nyálkájuk segítségével hatnak, mely bevonja a torok nyálkahártyáját, és így csökken az ingerlő, kaparó érzés. A következő növények jöhetnek szóba:
-
orvosi zilizgyökér,
-
lándzsás útifű,
-
izlandi zúzmó és
-
mályvalevél.
Forrás: http://www.informed.hu/?article_id=46310&prk=45076231&tPath=/termeszetgyogyasz_modszerek/class/phyto/