Csörnyei Ida rovata: A nyugati világban a náthát és az influenzát a vírusoknak tulajdonítják, így a gyógynövényes kezelés is a vírusok elleni orvosságokra összpontosít. A hagyományos kínai orvosi megközelítésben a hat külső" rossz", amelyek a hideghez, meleghez vagy nyári forrósághoz, tűzhöz, szélhez, nedvességhez, szárazsághoz tartoznak, képezik a "külső" betegségek elsődleges okait.
Ha valaki "külső ártó" betegségben szenved vagyis megfázott, ha egy belső állapot gyógyítására szolgáló szereket használ, előfordulhat, hogy mélyre nyomja a külső bajt, ami fordítva is igaz lehet: az izzadás rendkívül veszélyes lehet szélsőséges gyengeséggel járó belső betegség esetén.
Ezek a "rosszak" sokkal nagyobb sikert könyvelhetnet el, amikor a védelmi energia gyenge.
A náthákért a "szeles-hideg" vagy a "szeles- meleg" felelősek. A borzongás az izzadás hiányával párosulva "hideg" problémára, a láz és a szomjúság pedig "meleg" problémára utal.
Ennek megfelelően kell alkalmaznunk melegítő vagy hűtő hatású gyógynövényeket.
A külső állapotot jangnak jellemez a kínai orvoslás. Ezért egy külső betegség sokkal aktívabb, általában rövid ideig tart, heveny lefolyású, és a test külső részeit érinti leginkább. Ezek magukban foglalják valamenyi külső szövetet: bőrt, hajat, izmokat, inakat, testnyílásokat (száj, külső fül, végbélnyílás). Az izület a csont külső aspektusa, ezért szintén a külsőhöz tartozik.
Mivel tudjuk, hogy egy külső betegség ezekben a szövetekben üti fel a fejét, ez közelebb hozza a kezelés módját is: a felületi kórokozók kiűzésének leghatásosabb eszköze az izzadás.
A külsőként megjelenő eseteket a hirtelen kezdet jellemzi, amit általában ilyenkor a szél és a hideg vagy a nedvesség okoznak. A szél többnyire hideggel, vagy meleggel (tavasszal, vagy meleg őszi napokon) is érkezhet és a bőrt, az orrjáratok, és a tüdő nyálkahártyáját, ellenálló képességét érinti.
Ezekután vírusok, baktériumok és más kórokozók vethetik meg a lábukat, lázat, hidegrázást, izületi és izomfájdalmakat okozva.
Amennyiben a fennálló betegséget nem hajtják ki izzasztással vagy más módszerekkel, fokozatosanmind mélyebbre hatol, belsővé és idültté válik.
Ha valakiben nagyon gyenge a védő életenergia, akkor a környezeti hatások és a kórokozók közvetlenül a belső szintre jutnak,mert a felszíni védelem nem lassítja le őket.
A nátha kezdeti szakaszában a homlok, az arcüreg, a hörgök és a torok fertöző megbetegedéseinek szintén külső tünetei vannak.
Ezek, a többi külső betegséggel együtt könnyen gyógyíthatók, amíg a test felszínén vannak vagyis a fenti tüneteket mutatják.
Minél hamarabb észreveszi az ember ezeket a változásokat, és tesz ellenük, annál valószínűbben megfordíthatja a befele irányuló folyamatokat. Olyan fűszereket és növényeket válasszunk, amelyek hatásukban szétterjesztenek és elérnek a test peremére, megnyítják a verejték mirigyeket, hogy kiizzadjuk a felszín közelében lévő külső betegségi tényezőket.
Javallatok a külső állapot kezelésére
- Együnk sokkal kevesebbet, étrendünk tartalmazzon egyszerű, főként folyadékból álló ételeket, mint zöldség-vagy gabona leves, ha hidegrázás uralja a testet.
-Izzadásterápia.(az izzadás ellenjavalt kóros soványság, súlyos gyengeség vagy folyadék hiány esetén (száraz száj, szapora, erőtlen pulzus)
Izzasztó növények: cickafark,bodzavirág, kamilla, borsmenta, friss gyömbér gyökér.
A fokhagyma vírusellenes hatása gyakran megállítja a meghülést és az influenzát, ha ideje korán cselekszünk. Az első tünetek megjelenésének napján 3 óránként, 20-30 percig tartsunk a szánkban, a fogunk és az orcánk belseje között egy meghámozott, félbevágott fokhagymát, de ne rágjuk szét. Néha forgassuk meg, hogy "ne égesse meg" a kényesebb szöveteket. Ha túl erős a leve, használjunk egész fokhagymagerezdeket rövidebb ideig.
Hasznos ételek: bioflavinban gazdag ételek
-káposzta a torzsájával együtt
-zöldpaprika a csumájával együtt
-petrezselyem, sárgarépa, brokkoli, torma, mogyoróhagyma, fokhagyma, citromlé, és a legtöbb gyümölcs
Aki túl gyakran kap el meghűlést, influenza és más külső megbetegedést az valószínűleg sok édességet, sós ételt és/vagy tejterméket és más, nyálka- és savképző ennivalót fogyaszt.