Jön a Szilveszter, az Előszilveszter és jön az Utószilveszter. Az év ezen része sokak számára nem csupán egy feledhetetlen buli, hanem a mértéktelen alkoholfogyasztásé is. Most megpróbáltam összegyűjteni Önöknek, egy csomó ezzel kapcsolatos érdekességet. Vigyázzanak magukra és egymásra, az év ezen szakában is!
Másnaposság
A másnaposság jellemzően hasogató fejfájással, verejtékezéssel, hányingerrel, esetleg remegéssel vagy szorongással jár. A nagy mennyiségű alkohol kiszárítja a szervezetünket, és kimeríti az ásványi anyag készletünket. A fejfájást az agyban lévő véredények kitágulása, az émelygést és az izzadást pedig a vér rendellenesen savassá válása (ezt az állapotot nevezik acidózisnak) okozza..
A hányással a szervezet megszabadul a méreganyagoktól, és utána megkönnyebbülünk. A fejfájás csillapítására aszpirint vagy íbuprofent használjunk, ne paracetamolt, amely károsíthatja a májat, ha alkoholfogyasztás után vesszük be.
Tévhit, a kutyaharapást szőrével!
Tévhit, hogy a másnaposság hatásos kezelése, ha „ráiszunk”. Könnyű belátni, hogy ezzel hozzáadunk a szervezetünkbe juttatott alkohol mennyiségéhez, s csak megnöveljük a kijózanodás idejét. Az egyik legjobb „gyógyszer” ilyenkor a tiszta víz, már csak azért is, mert az alkoholfogyasztás – bármilyen hihetetlen is – folyadékvesztéssel jár.
A másnaposság enyhítésére próbáljuk ki az alábbi trükköket:
Ébredés után
-
Amint felkeltünk, igyunk meg két nagy pohár vizet a kiszáradás ellensúlyozására.
-
Igyunk meg egy nagy pohár grépfrút vagy narancslevet. A gyümölcslében lévő egyszerű cukor (fruktóz) felgyorsítja az alkohol anyagcseréjét.
-
Ha szoktunk kávézni, kezdjük egy-két csészével a másnapot is. A koffein érösszehúzó hatású, azaz szűkíti az agyi vérereket, ugyanakkor vizelethajtó is, ezért ne vigyük túlzásba, és igyunk több vizet, nehogy még jobban kiszáradjunk.
Alvás helyett
-
Bár legszívesebben fel sem kelnénk egész nap, sokkal jobban járunk, ha rövid sétát teszünk, vagy elmegyünk kocogni. A mozgás fokozza az endorfin nevű hormon (a szervezet természetes fájdalomcsillapítója) termelődését, ami a sok alkohol fogyasztása miatt visszaesett.
Forrás és részletek: www.otthonigyogymodok.hu
www.szabadfold.hu
A www.wikipedia.hu szerint:
Mik a másnaposság tünetei?
A másnaposság tünetei a súlyosságtól függően lehetnek: szájszárazság, szomjúságérzet, étvágytalanság, fejfájás, rossz kedélyállapot, ingerlékenység, bevérzett szemek, zaj- és fényérzékenység, kézremegés, fáradtságérzet, gyengeség, feszült idegállapot, szorongás, pánikrohamok (az arra hajlamos egyén esetén), lehangoltság, akut depresszió, émelygés és hányás. Szapora szívverés, emelkedett pulzus és vérnyomás előfordulhat.
A tünetek súlyossága az elfogyasztott alkoholmennyiségétől, minőségétől és az egyéni érzékenységtől függ. Általában az alkoholfogyasztás abbahagyása után több órával kezdenek jelentkezni a tünetek, mikor a véralkoholszint süllyedni kezd.
Okok:
A másnapossággal járó tüneteknek több oka is van. Az etilalkohol– az antidiuretikus hormon termelésének befolyásolásával – dehidratációt, azaz kiszáradást okoz, ami a szájszárazsághoz, valamint fejfájáshoz vezet. Az etanol a máj alhohol-dehidrogenáz enzimje hatására acetaldehidre bomlik, amit az acetaldehid-dehidrogenáz ecetsavvá alakít. Az acetaldehid mérgező, a főbb tüneteket ez a vegyület okozza. A vér laktát-szintje emelkedett, a laktátacidózis maradandóan károsítja az idegrendszert(főleg csökkent vércukorszint esetén). Kialvatlanság, hangos zene hallgatása, nem kielégítő táplálkozás tovább fokozzák a másnaposság szintjét.
A színes alkoholos italok előállítása és érlelése során keletkező kémiai anyagok tovább fokozzák a másnaposság súlyosságát és kialakulását. A gyengébb minőségű italok szintén.
A részegség időleges öngyilkosság.
Bertrand Russell
Hogy miért iszik az ember alkoholt, arra a történelem során már sok válasz született. Az ókori népek a bort isteneiktől eredeztették, ki Ozirisztől, ki Dionüszosztól, és még a keresztények is bort isznak az úrvacsora részeként. Az alkoholfogyasztásra persze sokkal prózaibb magyarázatok is vannak, s talán az üdvhadsereg jár a legközelebb az igazsághoz, amikor az alkoholt az ember állatiasságával hozza kapcsolatba. Hát persze ők nem az evolúció felől közelítették meg a jelenséget, s csak a végső konklúziójuk egyezik meg a modern evolúciós felfogással, mely szerint a gyümölcsevő emlősök ösztönös vonzalma az erjedt, tehát nagyobb energiatartalmú gyümölcsökhöz alapozta meg az alkohol iránti mély vonzalmat. Kétségtelen, hogy amire van az agyban receptor, s van hozzá a testben bontóenzim, annak a természetben is elő kell fordulnia, máskülönben miért is alakult volna ki. Az alkoholtartalmú gyümölcsökhöz való vonzalom tehát a túlélést szolgáló tulajdonságunk. Az alkoholtartalmú üvegek iránt vonzalom azonban már nem.
Forrás és részletek: www.alkoholszonda.hu