A Professzorok Batthyány Köre tiltakozik a Jeszenszky Gézát ért támadások ellen, amelyek szerintük a félreértés, az ideológiai vakság, a tájékozatlanság és a szimpla rosszindulat keverékéből vannak összegyúrva. A Professzorok Batthyány Körének elnöksége az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: az oslói nagykövet mindössze annyit tett, hogy felhívta a figyelmet a „cigányság körében az átlagosnál gyakoribb rokonházasságok káros következményeinek egyikére: a szellemi fejlődés sérülésére”. A Professzorok Batthyány Köre szerint a magyarországi cigányság körében is dokumentált mind a rokonházasságok nagyobb aránya, mind pedig az, hogy ennek egészségügyi kockázatai vannak, amelynek „árát mindenki fizeti a társadalombiztosításon keresztül”. Mint írták: mindamellett, hogy „a magyar cigányság valóban halmozottan hátrányos helyzetű, és a tárgyalt genetikai körülmény ennek csak egy szegmentuma. Minden téren segítenünk és cselekednünk kell”. A Professzorok Batthyány Köre ezért külön örül a magyar EU-elnökség alatt elfogadott romastratégiának.
Korábban az Index a Roma Sajtóközpont Facebook-oldalán megjelent bejegyzés alapján azt írta: Jeszenszky Géza volt külügyminiszter egyetemi jegyzetében, amelyből a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) tanít, úgy fogalmaz, „azért van, hogy olyan sok roma szellemileg leépült, mert a roma kultúrában megengedett, hogy testvérek, vagy unokatestvérek házasodjanak, vagy akár anélkül szexuális életet éljenek egymással”.
Az LMP október 29-én nyílt levélben kérte Rostoványi Zsoltot, a BCE rektorát, hogy mentse fel tanári állásából Jeszenszky Gézát, az Antall-kormány külügyminiszterének egyetemi jegyzetét pedig haladéktalanul vonják be. A BCE október 30-án azt közölte: az egyetem vezetése elhatárolja magát Jeszenszky Géza jegyzetének az elmúlt napokban a sajtóban többször idézett mondatától.
Jeszenszky Géza az ATV Egyenes beszéd című műsorának ugyancsak múlt kedden azt mondta: ha egyetemi jegyzetét újra kiadná, akkor megvizsgálná, hogy idézze-e, és ha igen, miként a romákról szóló vitatott mondatot. Hozzátette: bocsánatot kér azoktól, akik úgy érzik, megbántotta őket soraival, ugyanakkor mindenkinek azt ajánlja, ne csak a vitatott mondatot, hanem az egész fejezetet, illetve jegyzetet olvassa el.
Az oslói nagykövet a Hír TV Rájátszás cím műsorának múlt szerdán azt mondta: nem mond le a nagyköveti posztról, bírja a külügyminiszter bizalmát. Azt is hangsúlyozta, hogy mindig támogatta a nemzeti és etnikai kisebbségek jogait.
Jeszenszky Géza november 5-ei, Rostoványi Zsoltnak címzett nyílt levelében azt írta, az egyetem elmulasztotta őt meghallgatni, és neki, az elsődlegesen érintettnek, nem is küldték meg az állásfoglalást. Az intézmény eljárását súlyosan méltatlannak tartotta. Szerinte a BCE nyilatkozata nem áll összhangban az őt jól ismerő oktatók véleményével.
Forrás ITT
Történészek ítélték el a diplomata kijelentéseit a romákról
(MTI) – Nyilatkozatban támogatta hat, az október végén tartott oslói Wallenberg-konferencián részt vevő történész a rendezvényt szervező Holokauszt és Vallási Kisebbségek Tanulmányi Központ vezetőségének döntését, hogy visszavonták Jeszenszky Géza oslói nagykövet meghívását a tanácskozásra, és egyúttal elítélték a diplomata romákról tett állításait.
Az amerikai, svéd, brit és izraeli kutatók által aláírt nyilatkozatot Karsai László történész, a Szegedi Tudományegyetem tanára juttatta el vasárnap az MTI-hez.
Korábban az Index a Roma Sajtóközpont Facebook-oldalán megjelent bejegyzés alapján azt írta: Jeszenszky Géza volt külügyminiszter egyetemi jegyzetében, amelyből a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) tanít, úgy fogalmaz, “azért van, hogy olyan sok roma szellemileg leépült, mert a roma kultúrában megengedett, hogy testvérek, vagy unokatestvérek házasodjanak, vagy akár anélkül szexuális életet éljenek egymással”.
Az ügy miatt a norvégiai holokauszt-kutatással foglalkozó központ arra kérte az oslói magyar nagykövetet, ne vegyen részt a második világháború idején Budapesten üldözötteket mentő svéd diplomata, Raoul Wallenberg emlékére rendezett konferencián.
A hat történész a nyilatkozatban kifejtette, a diplomata állításai a romákról intellektuálisan értékelhetetlenek és etikailag elfogadhatatlanok.
Ezeket az állításokat Karsai László hozta a konferencián részt vevő kollégái tudomására. Az egyetemi tanár előzőleg lemondta részvételét a rendezvényen, mivel nem akart megjelenni olyan eseményen, amelyet “részben olyasvalaki szervez, aki hamis és rasszista állításokat terjeszt” – írták a nyilatkozatot jegyző történészek. Hozzátették, a holokauszt központ vezetősége Karsai Lászlóval egyetértésben arról tájékoztatta Jeszenszky Gézát, hogy a meghívását visszavonták.
Hangsúlyozták, hogy egyértelműen elítélik Jeszenszky Géza “rasszista kijelentéseit”. A diplomata “elvakult és felháborító állításai támadást jelentenek a magyarországi romák polgári és emberi jogai ellen” – írták. Megjegyezték, a kijelentések “kitalált, alaptalan álláspontot” jelenítenek meg a romák kultúrájáról és családi életéről.
Meglátásuk szerint a romák társadalmi és gazdasági helyzete Magyarországon elkeserítő, nagy részük szegregált területeken él, csaknem 70 százalékuk munkanélküli, nem jutnak megfelelő egészségügyi ellátáshoz és oktatáshoz. A romák helyzete ma Magyarország egyik legsúlyosabb problémája – fűzték hozzá.
Véleményük szerint el kell ítélni a rasszizmus minden formáját, és a romák helyzetével méltósággal kell foglalkozni. Kiemelték, a rasszizmus és az intolerancia súlyosbítják a romák és más kisebbségek helyzetét.
Jeszenszky Géza korábban azt közölte: évtizedek óta tart angol nyelvű kurzusokat, és előadásait, a témával kapcsolatos írásait és más szerzőktől átvett publikációrészleteket egyetemi segédkönyvként kiadta. Visszautasította, hogy a jegyzetével kapcsolatban a rasszizmus vádját fogalmazták meg.
A BCE nyilatkozatot adott ki, amelyben azt írták, az egyetem vezetése elhatárolja magát Jeszenszky Géza jegyzetének a sajtóban többször idézett mondatától. Hozzátették, a jegyzetet az egyetem oktatásában nem használják, és a jövőben sem fogják.
Az LMP és a Demokratikus Koalíció lemondásra szólította fel Jeszenszky Gézát, illetve a diplomata visszahívását kérte.
Jeszenszky Géza az ATV Egyenes beszéd című műsorának azt mondta: ha egyetemi jegyzetét újra kiadná, megvizsgálná, hogy idézze-e, és ha igen, miként a romákról szóló vitatott mondatot. Hozzátette: bocsánatot kér azoktól, akik úgy érzik, megbántotta őket soraival, ugyanakkor mindenkinek azt ajánlja, ne csak a vitatott mondatot, hanem az egész fejezetet, illetve jegyzetet olvassa el.
Az oslói magyar nagykövet a Hír TV Rájátszás cím műsorának azt mondta: nem mond le a nagyköveti posztról, bírja a külügyminiszter bizalmát.
A diplomata mellett levélben állt ki több, külföldi egyetemeken oktató professzor és amerikai magyar értelmiségi, köztük Charles Gáti, a Johns Hopkins Egyetem professzora, Simonyi András volt washingtoni nagykövet és Deák István, a Columbia Egyetem emeritus professzora.
Jeszenszky Géza hétfői, Rostoványi Zsoltnak, a BCE rektorának címzett nyílt levelében azt írta, a BCE nyilatkozata, amelyben az intézmény vezetése elhatárolódott jegyzetének a sajtóban többször idézett mondatától, nem áll összhangban az őt jól ismerő oktatók véleményével. Kiemelte, az egyetem a nyilatkozattal kapcsolatban elmulasztotta őt meghallgatni, és neki, az elsődlegesen érintettnek, nem is küldték meg az állásfoglalást. Az intézmény eljárása “súlyosan méltatlan az egyetemen 1976 óta oktató tanárral, a Társadalomtudományi Kar egykori dékánjával szemben” – hangsúlyozta.
Rostoványi Zsolt levelében azt válaszolta, nem általában Jeszenszky Géza oktatói és tudományos kutatói tevékenységétől, hanem a segédkönyvében megfogalmazott, a diplomata által is “tudományosan vitathatónak” nevezett mondatától határolódott el.
Csütörtökön a Professzorok Batthyány Köre tiltakozott a Jeszenszky Gézát ért támadások ellen, amelyek szerintük a félreértés, az ideológiai vakság, a tájékozatlanság és a rosszindulat keverékei.