A szilveszter és újév ünnepét minden kultúrában hagyományok és hiedelmek sora szövi át, melyek arról szólnak, hogy hogyan lépjünk át az új évbe úgy, hogy az sikert, szerencsét, boldogságot, egészséget hozzon nekünk.
Íme néhány babona, amit - biztos, ami biztos - jó, ha betartunk:
Mit ne csináljunk újév napján? Vagyis mi az, ami tilos?
Általánosan elfogadott hiedelem, hogy Újév napján tilos a szemetet kivinni a házból (kidobjuk vele együtt a szerencsét is), tilos mosni, de főleg teregetni (a kiterítésre, vagyis halálozásokra utal), és nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.
Január elsején nem mindegy, hogy kit engedünk először a lakásba: a férfiak szerencsét hoznak, a nők épp ellenkezőleg. Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk először újév napján, mert jó eséllyel gyakran tesszük majd ugyanezt egész évben. Sokan ezért elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyűgjét vonják magukra.
Mit csináljunk újév napján?
Szokás újév reggelén hideg vizben mosakodni, hogy egészségesek maradjunk. Régen azt mondták, hogy aki reggel elsőként húzta fel a vizet a kútból, annak egész évben szerencséje lesz.
A néphiedelem szerint ekkor a jószágok emberi nyelven szólalnak meg.
Jósoljunk
Szilveszter a babonák mellett a jóslások napja is, elsősorban az időjárással és a szerelemmel kapcsolatban. A népszokás szerint ilyenkor lehet megtudni varázslatokkal, praktikákkal, hogy mit hoz az újév. Egyik legismertebb az ólomöntés, amikor a frissen öntött ólom formájából jósolnak a lány jövendőbelijére.
Régóta szokás az úgynevezett hagymanaptár: a hónapokat jelképező 12 gerezd fokhagymát, vagy 12 szelet vöröshagymát kell besózni Szilveszter este. Amelyik szelet/gerezd reggelre nedves lesz vagy levet ereszt, azt mutatja, hogy abban a hónapban sok eső várható.
A még hajadon lányok kedvenc jóslása a gombócfőzés: 13 gombócból tizenkettőbe egy-egy férfinevet tartalmazó kis papírcetlit tesznek a lehetséges jövendőbelik nevével, és amelyik gombóc először feljön a víz tetejére, az rejti a leendő férj nevét. Ha üres, abban az évben a lány nem megy férjhez. Ha nincs 12 szóba jöhető legény, még mindig meg lehet próbálkozni az ólomöntéssel (akár viasszal vagy tintapacával is meg lehet ugyanezt csinálni). A furcsa formákba kellő fantáziával bármit bele lehet látni, így aztán az értelmezés is tetszőleges.
A népi időjósok szerint az északi szél hideg, a déli enyhe telet hoz. Ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, akkor nem lesz jó termés, de ha egyforma éjszaka és reggel az időjárás, akkor bő termés várható.
A hajnali időjárásból szintén az egész évre jósoltak, ha szép idő volt, mezőgazdasági szempontból jó lesz az esztendő, ha csillagos az ég, rövid lesz a tél.
És ha már minden tilalmat megfogadtunk, űzzük el az óévet zenebonával, tánccal és jókedvvel. A gonosz szellemek biztos nem fognak visszatérni hozzánk...
|