Az Állami Számvevőszék közzétette a nemzeti park igazgatóságok feladatellátásának és vagyonkezelésének ellenőrzéséről készült jelentését. A jelentés a harmadik Nemzeti Környezetvédelmi Program végrehajtása szempontjából tesz megállapításokat, emellett kitér a nemzeti parkok 2011. évi költségvetési beszámolóinak megbízhatóságára is. E tekintetben az ellenőrzött négy nemzeti park igazgatóság beszámolója megbízható és valós képet mutatott a gazdálkodásról, lényeges szabályszerűségi hiba nem merült fel. A számvevők ugyanakkor nem tartották elegendőnek a védett természeti területek használatba adása során a meghirdetés módját a kellő nyilvánosság biztosítása szempontjából. Emiatt javaslatot fogalmaztak meg a nemzeti parkok igazgatóinak a haszonbérbe adásra meghirdetett területek pályázatainak közzétételére vonatkozóan. Javasolták, hogy ezentúl az igazgatóságok szélesebb körben tegyék közzé a pályázatokat.
A természetvédelmi kezelési tevékenységet alapvetően a Nemzeti Környezetvédelmi Program céljaival összhangban levőnek és eredményesnek találta az ellenőrzés. A megállapítások szerint sikeres volt a fajmegőrzési és élőhely-védelmi tervek végrehajtása, eredményesek voltak a madárvédelmi tevékenység során hozott intézkedések, a vadállomány szabályozása összhangban volt a természetvédelmi célokkal. Nőtt a folyamatos erdőborítással fedett területek aránya.
A nemzeti parkok által kezelt állami vagyon egyaránt kiterjed a védelemben részesülő természeti értékekre és emlékekre, valamint az azokhoz kapcsolódó egyéb ingó- és ingatlanvagyonra. Az ennek hasznosításából származó saját bevételek (haszonbérleti díjak) is növekedtek az ellenőrzött 2007 és 2011 közötti időszakban, amit a jelentés eredményesnek minősített. A számvevők ugyanakkor hiányolták a nemzeti park igazgatóságok által alkalmazott szabályok közül azokat a sajátos és részletes előírásokat, amelyek alapján a bérbe adott területekre meghatározható a bérleti díjnak a piaci értéktől való eltérítése. Ezért erre vonatkozóan is javaslatot fogalmaztak meg az igazgatóknak. A vidékfejlesztési miniszternek az ÁSZ javaslatot tett arra is, hogy a Nemzeti Környezetvédelmi Program céljainak teljesítése érdekében határozza meg az igazgatóságok konkrét feladatait, amelyet az éves költségvetési keretszámok kialakításánál vegyen figyelembe.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságnál végzett helyszíni ellenőrzés megállapította, hogy annak fajmegőrzési tevékenységében hangsúlyos volt a madárvédelmi (kék vércse, kerecsen), a hüllővédelmi (rákosi vipera), valamint a növényvédelmi (hagymaburok, tartós szegfű) munka. A hosszú távú vagyonkezelési programjában megjelölt irány szerint növelte a saját használatában álló területek arányát. A haszonbérleti szerződéseiben az előírtak felett is kikötött garanciális elemeket. Az igazgatóság az elnyert pályázati támogatásokból a meglévő bemutatóhelyei fejlesztését végezte el.
Az elkészített jelentés az interneten, a www.asz.hu címen olvasható.