Kedves Olvasónk keresett meg azzal, hogy nézzek utána, hogy a szülőknek milyen jogaik vannak, amikor dolgoznak és az óvoda úgy határoz, hogy csak “ ügyelet “ van, azokon a napokon, amikor ugyan munkanap van, de az olyan, hogy le kell dolgozni valamelyik másik szabadnapot. A kérdés nem egyszerű és nem újkeletű. A szülők jelentős része ugyanis nem dolgozik, meg tudja oldani a kisgyermek felügyeletét, számukra nem is lehet kérdés. Vagy jobb esetben a nagyszülő tud vigyázni a gyermekre. Rosszabb esetben azonban senki sem….. Történt ugyanis, hogy olvasónk gyermekének egyáltalán nem örültek- enyhe kifejezés- az oviban, amikor az ügyeletet igénybe vette, egyik szombaton, mert ő volt az egyedüli “ kakukktojás “. Párja és ő maga is dolgozik…. Utánanéztem annak, hogy máshol, más településen okoz-e ez gondot. Természetesen igen.
Sőt, abszolút a szülőnek van igaza. Extrém esetben még azt is kérhetik a szülők, hogy NE legyen egy hónapig zárva az óvoda nyáron. Ha a fenntartó mégis megteszi ezt, annak ellenére, hogy akár csak egyetlen egy gyerek is kéri a nyári felügyeletet, fennáll a gyanúja annak, hogy megsérti az oktatási törvény vonatkozó passzusát. Tehát ugyan berzenkedhet a szombati ügyeletek miatt az óvónéni, vagy az óvodavezető, egyáltalán nincs igaza…. Ha igénylik a szülők, KÖTELEZŐ az ügyelet megszervezése, akár egyetlen egy gyermek miatt is! Maximum jól össze lehet veszni az anyukával vagy az apukával és mindenki szomorú lesz…. Nos, az oktatási jogok biztosa ezt mondja:
A napközbeni ellátás keretében biztosított szolgáltatások időtartama lehetőleg a szülő munkarendjéhez igazodik. A fentiek alapján tehát a fenntartónak kell meghatározni az óvodák nyári nyitva tartását, ugyanakkor erre az időszakra is gondoskodnia kell a zárva tartó óvodába járó gyermekek megfelelő ellátásáról abban az esetben, ha a szülő a fenti okokra hivatkozással igényli. Az ellátás formájáról a fenntartó jogosult dönteni. Ha e kötelességét a fenntartó elmulasztja, és egyetlen intézményben sem gondoskodik a gyermekek napközbeni ellátásáról, úgy fennáll az oktatási jogok megsértésének gyanúja.
Oktatási jogok biztosának internetes oldaláról részletesebben:
Minden családot érint az a kérdés, hogy mikor van szünet az óvodákban és iskolákban. A gyermekek és a szülők programjainak tervezését elsősorban a nyári szünetek időtartama befolyásolja. A szülők számára gyakran okoz gondot a gyermek elhelyezése a nyári szünet időtartamára, amennyiben nem áll rendelkezésükre elegendő szabadság. Ebben az évben is több panasz érkezett az óvodai nyári nyitvatartásra vonatkozóan. A kérdésekkel kapcsolatban az alábbiakról tájékoztattuk a hozzánk fordulókat.
Egy szülő azzal a panasszal fordult hozzánk, hogy az óvoda, ahová kisebbik gyermeke jár, szünnapokon nem biztosít ügyeletet, valamint a nyári időszakban 1 hónapra be fog zárni és tekintettel arra, hogy az egyik szülő dolgozik, a másikat pedig beiskolázta a munkaügyi hivatal, ezért nem tudják megoldani a gyermek elhelyezését. A panaszos megkereste az önkormányzatot, kérve, hogy oldják meg az óvodai ügyeleti időszakot, de elutasító választ kapott. A beadvánnyal kapcsolatban tájékoztattuk a szülőt a vonatkozó jogszabályi rendelkezésekről. A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 121. § (1) bekezdésének 24. pontja meghatározza az óvodai nevelési év fogalmát. E szerint az óvodában a nevelési év a szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tartó időszak. Az óvoda heti és éves nyitvatartási idejének meghatározásáról a fenntartó dönt. Az óvoda nyári zárva tartásáról viszont legkésőbb február tizenötödikéig tájékoztatni kell a szülőket. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 41. § (1) bekezdése szerint a gyermekek napközbeni ellátásaként a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését kell megszervezni azon gyermekek számára, akiknek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, munkaerőpiaci részvételt elősegítő programban, képzésben való részvételük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni. A napközbeni ellátás keretében biztosított szolgáltatások időtartama lehetőleg a szülő munkarendjéhez igazodik. A fentiek alapján tehát a fenntartónak kell meghatározni az óvodák nyári nyitva tartását, ugyanakkor erre az időszakra is gondoskodnia kell a zárva tartó óvodába járó gyermekek megfelelő ellátásáról abban az esetben, ha a szülő a fenti okokra hivatkozással igényli. Az ellátás formájáról a fenntartó jogosult dönteni. Ha e kötelességét a fenntartó elmulasztja, és egyetlen intézményben sem gondoskodik a gyermekek napközbeni ellátásáról, úgy fennáll az oktatási jogok megsértésének gyanúja. Ezzel összefüggésben tájékoztattuk a panaszost a jogorvoslati lehetőségekről.