Az eset ugyan Nagykőrösön történt, de jó lesz, ha az abonyiak is tanulnak az alábbiakból. Az elmúlt napokban több olvasónk is megkeresett azzal, hogy már több hete vagy hónapja igényeltek hitelt egy nagykőrösi irodában, azonban azt a mai napig nem kapták meg. Az érintettek nem egy esetben több százezer forintot, általában 250 ezret is befizettek, abban a hiszemben, hogy ez a kezelési költség, valamint például kéthavi törlesztő részlet előre. Az iroda azonban nem jogosult hitelek kiközvetítésére, úgynevezett KST-ként működik, mely azt jelenti, hogy az úgynevezett fogyasztói csoport tagjai közt sorsolással döntik el, hogy ki lesz az a szerencsés, aki nagyobb pénzösszeghez jut. Nagyon ínséges időket élünk, és rengetegen jártak, jelentkeznek ebben az irodában, mely teljesen jogszerűen működik. Sok nyugdíjas ügyfelük is van, akik meglehetősen tájékozatlanok és jóhiszeműek. A szerződések megkötése előtt valószínű, hogy nem teljes körű a szóbeli tájékoztatás, az óvatlan ügyfelek alaposabb átolvasás nélkül írják alá a szerződéseiket majd kétségbeesve várják a csodát, a hitel folyósítását. A csoda azonban csak akkor jöhet el számukra, ha kisorolják őket. Ezzel kapcsolatban megkerestem Nagy László alezredest, nagykőrösi rendőrkapitányt, aki jelzésemre, valamint a hozzájuk érkező bejelentések után a következő figyelemfelhívást küldette el szerkesztőségünknek:
FIGYELEMFELHÍVÁS!
A Nagykőrösi Rendőrkapitányságra az elmúlt hetekben több bejelentés érkezett arról, hogy újságban, általában hirdetési rovatban „hitel helyett” igénybe vehető, „másfajta” „pénzügyi megoldásról” hirdetnek.
A leendő ügyfelek a hirdetésre való jelentkezésüket követően -Nagykőrösön található irodában is- a személyesen kapott tájékoztatás után, a gyors kölcsön reményében elolvasás nélkül aláírják a szerződéseket, melyek nem kölcsön nyújtásáról, hanem ún. „fogyasztói csoport”-hoz való csatlakozásról szólnak.
Ezt követően az ügyfelek, holott még a kölcsönt meg sem kapták postai csekken, illetve átutalással megkezdik különböző összegek befizetését, abban a hiszemben, hogy a rövid időn belül folyósított kölcsönösszeget törlesztik, mindaddig míg rá nem döbbennek a szerződések valós tartalmára.
A szerződéseket felmondva a befizetett összegek elvesznek és tekintettel arra, hogy az aláírt szerződések megfelelő módon tartalmazzák az ún.”fogyasztói csoport”-ok működését a hatóság azok tárgyában segítséget nyújtani nem tud.
Felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy minden esetben, de fokozottan nem banki kölcsönök igénybevétele során figyelmesen olvassák el a szerződések tartalmát, kétségük esetén forduljanak jogi tanácsért a megfelelő fórumhoz, tájékozódjanak megfelelően!
Szabó László r. százados
Bűnügyi Osztályvezető