9,2 %-os, azaz a megyei átlagot jóval meghaladó a munkanélküliségi ráta térségünkben. Ez derült ki Pest megye fejlesztési koncepciójából. „ Térségen belül a jó közlekedési infrastruktúrával közvetlenül kapcsolódó térségekben a munkanélküliségi ráta 6% körüli, a távolabbi, rosszabb közlekedési lehetőségekkel rendelkező, kedvezőtlenebb infrastrukturális ellátottsággal bíró területeken a megyére számított 7,2%-os értéket jelentősen meghaladó arányú a munkanélküliség (pl. Nagykáta 9,8%, Cegléd 9,2% és Zsámbék 9,4% körzetében). „ Cegléd és térsége 15 településéhez kapcsolódóan a munkavállalási korú népesség száma 79 ezer fő. A foglalkoztatottak száma 54 ezer fő körül mozog, a közel 35 ezer inaktív mellett. A nyilvántartott álláskeresők száma mintegy 7 ezer fő. Pest megye legnagyobb kiterjedésű térségét hagyományos kapcsolatai erősen kötik a fővároshoz és a két szomszédos megyeszékhelyhez: Kecskeméthez és Szolnokhoz. A térségi foglalkoztatási helyzet fejlődésének kulcsa Abony, Cegléd, Nagykőrös városok fejlődése. Nagykőrös foglalkoztatására gyakorolt hatása elsősorban Kocsér településére hat, ugyanakkor a nagykőrösi munkavállalók nagy számban ingáznak Bács-Kiskun megyébe.
A térség mikro körzeteit vizsgálva egyértelműen látható, hogy a nagykőrösi központú (Nagykőrös, Kocsér, Nyársapát) mikro térségek foglalkoztatási helyzete 2011-ben látványosan romlott.
A térséghez tartozó települések mindegyikében 10% feletti a munkanélküliek számának emelkedése. A városok közül a legnagyobb százalékú növekedés Abonyban következett be, ahol duplájára emelkedett az álláskeresők átlagos létszáma. Ennek oka, hogy 2009-ben megszűnt az átlagosan 350 főt foglalkoztató abonyi Car-Oline Kft.
Az inaktív állományra jellemző az alacsony iskolai végzettség, a „háztáji gazdálkodásra”, alkalmi munkavégzésre és a szociális ellátásokból történő megélhetésre történő berendezkedés, a halmozottan jelentkező egyéb hátrányok (szociális, egészségügyi, mentális), a nyugdíjrendszerbe való „menekülés”, valamint az újratermelődés veszélye.
A körzetben a regisztrált vállalkozások száma 14 ezer, melyből közel 10 ezer egyéni vállalkozás. A térségben jelentkező munkaerőigények elsősorban az egészségügyi-, szociális ellátás területén jelennek meg, valamint a logisztika, kereskedelem, egyéb segédmunka (pl.: összeszerelői munka) területéről.
Az élelmiszeripar területén a legjelentősebb a nagykőrösi Bonduelle Central Europe Kft. A nagykőrösi konzervipar világhírű hagyományaira építve 2011-ben magánvállalkozók új konzervüzemet hoztak létre, mely elsősorban a helyi, szakképzet tmunkaerő foglalkoztatását biztosítja, egyenlőre mikro szinten.
A gazdasági válság eredményeként az Elegant Mode Zrt. után a textilipar „legnagyobb helyi képviselője” a Pevdi Divat Kft. csoportos létszámleépítés hajtott végre 2009. év elején, melynek következtében a nőiruha-készítő, szabó, varrónő képzettségek az elavult szakmák közé kerültek.
A gépipari jellegű üzemek változatos képet mutatnak. Előfordult létszámcsökkentés, jogutód nélküli megszűnés (pl.: HWB Irodaszer Kft.), gazdasági szervezetek összeolvadással és jogutódlással történő piaci pozíciójának megerősítése (ceglédi Laing – ITT Lowara Hungary Kft. – szivattyúgyártás), továbbá a kistérség munkaerő-piacát jelentős mértékben pozitív irányba befolyásoló foglalkoztató megjelenése (kecskeméti Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. – 2010. márciusától).
További 100 fő feletti foglalkoztatók a térségben: Infineon Kft., XylemWater System Kft., PracticeClean Kft.,Faulhaber Motors Hungaria Kft., Crown Magyarország Csomagolóipari Kft.
Olvashatók a fentiek Pest megye fejlesztési koncepciójában