Cikkünk támogatója az INNOVEN! Jó készülődést, remek szilveszteri partyt és Boldog Új Esztendőt kívánnak minden kedves MiAbonyunk Olvasónak!- Nálunk már rotyog a kondérban a korhely leves, igazai jó savanyú káposztával és füstölt kolbásszal. Készül még majonézes tojássaláta sajttal és almával megspékelve, de kedvencemet, a tormakrémes sonkatekercset is elkészítem. Ön mit főz ma, kedves Olvasó? Nézzünk egy kis ízelítőt abból, hogy mik is ilyenkor a szokások, mit érdemes enni és mit nem a babona szerint.
Régi paraszti hagyományok szerint az újévi jókívánságoknak nagy jelentőségük van, befolyásolják a következő évi munkát, a termést, az újévi cselekedetek hatással vannak az egész évre. Így a szilveszteri újévi ételek is a jövőt meghatározó tulajdonságokkal bírnak. Természetesen a magyar hagyományok is bővelkednek a szerencse és gazdagság varázslásának biztos fogásaival. Az év első napján első étekként lencselevest kell enni, mert akkor az újesztendő minden napján hasas lesz a pénztárcánk, sosem ürül majd ki. A lencsét tájegységekként más hüvelyessel, vagy sok apró szemmel bíró étekkel – ilyen például a köles vagy a rizs – helyettesítik. A sok apró szem a pénzt szimbolizálja. Talán a legismertebb szerencseszimbólum a ropogós pirosra sült malac, hogy még biztosabbra menjünk négylevelű lóherével a szájában. Azt tartják, hogy a malac kitúrja a szerencsét, de ennek kapcsán nehogy a rántott húsra gondoljunk! Szerencsét csak a köröm és a csülök, a fül és farok hozhat.
Folytatás ITT
Szilveszterkor és újév napján nem tálalhatunk halat, mert azzal elúszik a szerencse, sem szárnyast, ami hátrafelé elkaparja, sem nyulat, amellyel elfut, de kötelező a lencse és a malac, hogy kitúrja a jólétet, gazdagságot garantáló kincset! :)
Lencseleves receptek ITT
Kép forrása ITT