veroniq - 2011.08.04. 00:05
Elkezdtük kutatni egy kép történetét. A Vak muzsikus című fotográfia messze földön híres régi műremek. Az Abonyban készült fénykép történetét Kurucz Béla, kedves Olvasónk jóvoltából olvashatják nálunk folytatásokban.
Ady irta, hogy életemnek csak nézői a maiak. Itt is igaz csodálatos életüknek csak nézői és csodálói vagyunk, mi maiak. Üdv: Béla
2. rész: levél Kaliforniába
Kedves Patricia!
A méhészkedés egy igen nehéz idényjellegű munka: A nagyobb méztermés reményében a kaptárokat szállítani kell, a mézlegelőkhöz. Így az akácvirágzást követni kell, de hasonlóan a repcevirágzáshoz is célszerű közel vinni a méheket. A szállítás nehéz fizikai munka, és veszélyes is. Sokszor úttalan utakon erdőszélekre mezőgazdasági területekhez kell, jobbára éjszaka szállítani a kaptárokat. Itt kell kipörgetni is a mézet, és aztán tovább vándorolni, újabb méhlegelő felé. Idénymunka, tavasztól őszig kell megtermelni a télire valót, épp ezért jól ki kell választani a vándorlási útvonalat. Ezzel kapcsolatosan is volt Ede bácsinak egy tanulmánya, amely foglalkozott az akác mézelési feltételeivel, elsődlegesen a talajtani és klimatikus tényezőikkel. Erről a többi méhésztárs a Magyar Méh 1934 évfolyamában lett értesítve és segítve, mai Magyar akácmézlegelői (térképpel) cimen. Két-három féle méz termelése volt a jellemző, akácméz, vegyes virágméz, repce méz. Ezekből lehetett a legnagyobb tömegben termelni és eladni. Két-három hónap alatt André Kertész valószínűleg előképzés nélkül jobbára csak irányítás mellett tudott dolgozni. Erről személyesen így vall:
veroniq - 2011.07.28. 16:41
Kiállítás a ceglédi útépítésen előkerült régészeti leletekből
veroniq - 2011.07.22. 20:03:24
Tisztelt Szerkesztőség!
André Kertész, A vak muzsikus című képének háttérben álló alakja Papszt Ede méhész és festő lánya Papszt Ilona, aki két éve hunyt el Ausztráliában 91 éves korában. Apja gyönyörű festményei megtekinthetőek a honlapomon, ahol drága emlékű lányának is alkotásai vannak Ilona Kumlik néven. André Kertésszel 1921-ben találkoztak. Tehát a többi információ a:
www.kurucz.villmernok.hu Üdvözlettel: Kurucz Béla
Markó Ferenc - 2011.06.19. 18:05:55
A vak muzsikus Abony, 1921. július 19.
Kertész Andor híres abonyi képe hol is készült?
Ezt maga a fotóművész elárulja nekünk az egyik leírásában.
"Távolabb fehér kápolna áll"
Nos ez az épület a Szelei úton volt és nem kápolna hanem a "Tornyos Iskola" csengőtornya.
Íme Kertész Andor leírása.
1921, egy magyar kisváros, Abony, Szolnoktól hét kilométerre nyugatra.
veroniq - 2011.06.15. 23:44:12
Kedves, már évek óta nem Abonyban élő, egykoron JANO-s Olvasónk örvendeztetett meg bennünket az itt közzétett két fényképpel. Kérem, ha felismeri a képeken valaki magát vagy hozzátartozóját, írjon ide kommentet vagy levelet ide: szerkesztoseg@miabonyunk.hu
.... A történetem: 1959-ben kerültem Abonyba, a JANO-ba. Két évet éltem ott, két évet jártam a Gyulaiba… akkor úgy hívták, ha jól emlékszem: Gyulai Gaál Miklós Zenei Általános Iskola. Kicsi, földszintes épületben volt a tanterem, a Kálvin utcában. Reggelente oda jártunk ki az Otthonból. Pár éve jártam ott, és örömmel láttam, hogy még mindig áll az épület… nagyon szívszorító volt. Zongorára jártam a Bihariba, Hegyesiné volt az oktatóm (ha jól írtam a nevét). Mai napig nagy tisztelettel és szeretettel emlékezem nevelőimre (Tóth Ernő, Terényi József, Bartha József, Palásti Artúr… hamarjában Ők jutnak eszembe). Tanítóim nevére nem emlékszem, ezt szégyenlem is, de irdatlan régen volt.
Másik fénykép és a levél folytatása:
veroniq - 2011.06.03. 23:33:27
Markó Ferenc - 2011.06.01. 19:15:19
Markó Ferenc - 2011.05.28. 20:53:19
Magyar Hadifoglyok üzenete a Szovjetúnióból
Moszkva 1947. március 4
Az MTI hírarchívumából, eredeti szöveggel.
Hősök napja alkalmából megemlékezünk azokról a hadifogoly katonákról is akik többé már nem tértek vissza a szülőföldjükre.
Az elhunytak pontos számát csak becsülni lehet. Senki nem tudja, hogy hányan vannak eltemetve a hadifogolytáborok temetőiben, mezők, erdők mélyén.
A közölt tudósításban három abonyi hadifogoly neve is szerepel.
MTI. 1947. március 4. A moszkvai rádió útján a következő magyar hadifoglyok üzenik, hogy jól vannak , egészségesek, várják hozzátartozóik válaszát az alábbi címre online : Moszkva, "Krasynlj Ereszt, Poostovij Jasoeik 242/9.
veroniq - 2011.05.17. 11:18:23
Íme, egy kis csemege, ami jó pénzért meg is vásárolható a www.profila.hu-n. Talán ezt a képet még nem tettük fel oldalunkra.
ketila - 2011.05.09. 18:30:29
Birkózás Abonyban, 1953. Beküldő: Ketila
Ha másokat is felismernek a képen, kérem küldjék el a nevet ide kommentként vagy a szerkesztoseg@miabonyunk.hu e-mail címre.
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények