veroniq - 2011.01.17. 22:10:40
Megható igaz történet következik, melynek írásos dokumentumát Kedves Olvasónk szeméylesen hozta el nekem. A történetnek szereplője ő maga is, hiszen édesanyját ő is elveszítette, ő az a kislány, aki akkor kórházban volt, mert megfázott amikor nővére a bölcsődébe vitte..
Beszéljenek a képek, a szöveg, mely egykoron egy régi újságban jelent meg.
/ Nagyításhoz minden esetben kattints a képre! /
Zsolti - 2011.01.15. 08:18:42
Nagyításért kattints a képekre a cikkben!
|
Bene László cikksorozatának ötödik része.
Mint ahogy már volt róla szó a Mechanikai Művek több mint 35 éves működése alatt nagyon sok abonyi lakos került közvetlen, vagy közvetett úton kapcsolatba a gyáregységgel. Szó szoros értelmében családias volt a hangulat, hiszen nagyon sok szülő-gyerek, testvérpár, házaspár, közeli rokon, jó szomszéd dolgozott együtt, sőt volt néhány olyan család ahol szinte mindenki mechanikás volt.
Zsolti - 2011.01.14. 12:06:55
Bene László cikksorozatának negyedik része.
Az olajválság okozta átmeneti időszakban az Abonyi gyáregység legbiztosabb pontja a kondenzátorgyártás volt. A fokozatos fejlődés eredményeként 1975 év elején az új kéthajós csarnok teljes egészében a kondenzátorgyártáshoz lett átalakítva, teljes körű technológiai vertikummal, ide került a motorindító- és állandó üzemű kondenzátor típusok gyártása is a Törzsgyárból. Megsokszorozódott a darabszám, több mint száz féle típusból 1982-ben már évi 3,5 millió db kész kondenzátor hagyta el a gyáregységet, jelentős része exportáruként. Az abonyiak szakértelmét, megbízhatóságát fémjelzi, a megszigorított követelmény rendszer ellenére komolyabb minőségi reklamáció nélkül, a felhasználók legnagyobb megelégedésére tudta a gyáregység az igényeket kielégíteni.
veroniq - 2011.01.14. 09:33:52
Beszéljenek a képek! Katt ide!
Az abonyi római katolikus kistemető a helyi történelem egyik fontos és elkápráztató emlékhelye. Őseink nyugszanak itt, sokszor megkapó környezetben és csodálatos művészi alkotások őrzik örök álmukat. Most, „ angyallesen „ voltam.
Roncskutató - 2011.01.12. 11:13:27
"Csak azok tudják igazán gyűlölni a háborút, akik ténylegesen harcolnak."
Wilbur Smith
Keleti hadműveleti területeken elesett Abony-i katonák névsora
Megemlékezés a II. Magyar Hadsereg tragédiájára, továbbá az elesett abonyi katonák és munkaszolgálatosok emlékére.
(forrás: Markó Ferenc)
Az akkori történések főbb pontjai:
A 2. magyar hadsereg védelmi sávja a Don folyó mentén 208 km-es hosszban Voronyezstől Pavlovszkig terjedt.
Észak felől Voronyezs a 2. német hadsereg megszállása alatt állt.
Délen a 8. olasz hadsereg helyezkedett el. A magyar 2. hadsereg középen északról délre haladva: III. hadtest, IV. hadtest és a VII. hadtest.
A német hadvezetés erőteljesen ügyelt arra, hogy magyar és román csapatok még egymás közelébe se kerüljenek.
A 2. magyar hadsereggel szemben a 40. szovjet hadsereg és
matek - 2011.01.11. 21:49:51
"Ezt nézzétek meg!
Ebből az ekékből alakultak ki a formatervezett utcai telefonok!"
http://mvh.dev.nava.hu/watch.php?id=6866#
A filmben elhangzó szöveg:
A téli alkony beálltával különös élet kezdődik a távoli tanyákon és falvakban...
veroniq - 2011.01.10. 19:54:53
Kedves Olvasóink!
Az alábbiakban egy cikksorozat első részét olvashatják, melynek szerzője Bene László. Nosztalgiázzunk együtt az egykoron szebb időket látott abonyi gyáregység történetének kapcsán. Szerkesztőségünk nevében köszönjük az érdekes írást: Lőrinczy Veronika főszerkesztő
Városunk életét évtizedeken át meghatározó, jelentős évfordulóra szeretném emlékeztetni a „Mi Abonyunk” látogatóit.
Éppen 40 évvel ezelőtt, 1971. január elején indította be tevékenységét Abonyban a Mechanikai Művek. Az ezt követő mintegy három évtizedben meghatározó tényező volt a település életében az itt kialakított ipari tevékenység. Alig van a városban olyan család, amelynek ne lenne valamilyen személyes élménye a Tószegi úti telephellyel, – saját maga, családtagjai, szűkebb rokonsága, baráti társasága révén szinte mindenki kapcsolatba került valamilyen formában a volt Mechanikai Művek Abonyi gyáregységével. Sokaknak biztos megélhetést jelentett, támaszt a családnak, másoknak a szakmatanulás lehetőségét, a településnek komoly gazdasági támogatást, - óvodák kialakítását, Falumúzeum, sportpályák felújítását, sok- sok társadalmi segítséget. Számtalan fiatal és a tűzhely mellől a munkapadhoz került háziasszony tanulta meg itt a tisztességes, becsületes munka fogalmát, akik bárhová is kerültek a későbbiekben, mindenhol megállták a helyüket. Ha voltak is nehéz időszakok, kellemetlen percek – mégis, - legalább is az idő távlatából, - bárkivel találkozom a régi kollégák közül, mindenkinél nagyon sok szép, kellemes emlék maradt hátra az ott eltöltött évekről.
veroniq - 2011.01.09. 21:53:12
Nem régen még ilyen volt... Most már az enyészeté! Kinek is köszönhetjük???? Nyilván az állami gondoskodásnak. Teljes képért katt tovább!
A fénykép Markó Ferenc Olvasónk tulajdona.
Roncskutató - 2011.01.09. 11:24:09
Beszéljenek a képek! Katt ide!
A Doni katasztrófa évfordulója felé közeledve érdemes megállnunk egy szóra. Valóban igaza van azon Olvasóinknak, akik azt mondják, hogy napi bajaink eltörpülnek a mellett, ami a világháborúk éveiben történt hőseinkkel, a lakossággal, a magyarsággal, nemzetünkkel…
Roncskutató - 2011.01.08. 11:45:32
1473. január 8-án kiállitott adománylevél
Abony birtokosai
A XIII. sz. elején Aban Szolnok várához tartozik, írja Bártfay Szabó László "Pest megye okleveles emlékeiben". Mint önálló birtok csak 1238 után jelenik meg.
Első ismert földesura Weseni László, majd 1474-1520 között Magyar Balázs, kinek leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolja a területet.
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott.
Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg (magvaszakadt) így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények